Verimli bir tez “yazma” sürecinin sırları

Verimli bir tez “yazma” sürecinin sırları

Tezinizi yazamıyorsanız bunun nedenini kendinize sorun. Sizi tezinizi tamamlayıp derecenizi alarak profesyonel yaşamınıza devam etmekten alıkoyan sebepler neler olabilir? Tezinizi yazmak için oturduğunuzda tam olarak ne oluyor?

Çoğu tez yazarı için, günlük yazma pratiği geliştirememe ve sürdürememe becerisi üç şeyden kaynaklanmaktadır: (1) teknik hatalar, (2) psikolojik engeller veya (3) dışsal gerçeklikler.

Teknik Hatalar:

Yazmak için belli bir zaman dilimi ayarlamak zorundasınız. Yazmak için doğru zamanı seçmek önemlidir. Sabah ilk iş olarak yazmayı deneyebilirsiniz. Yazmaya başlamak için mücadele ediyorsanız bir ritüel geliştirmeyi deneyebilirsiniz.

Ne kadar zaman ayırmanız gerektiği ve yaptığınız işin kalitesi ile ilgili bir fikrinizin olmaması sizi engelliyor olabilir. Bu amaçlarınızın net ve ölçülebilir olmamasından kaynaklanır. Ulaşılabilir küçük hedefler koyarak devam etmeyi deneyebilirsiniz.

Yazıp aynı zamanda gözden geçirmeye çalışıyorsanız, bu sizi engellediği için yazmak istemeyebilirsiniz. Belli bir bölümü yazıp bitirdikten sonra gözden geçirme aşamasına geçmeyi deneyebilirsiniz.

Psikolojik Engeller:

Yazma alışkanlıklarınızdaki değişiklikler ile teknik hatalar düzeltilebilir; ancak çoğu zaman tez yazarlarının günlük yazamama sebepleri psikolojik olabilir. Bunlar impostor sendromu, mükemmeliyetçilik, başarısız olma korkusu, anksiyete bozukluğu ve gelecek ile ilgili kaygıların varlığı gibi sebeplerdir. Bu engeller kolay ortadan kalkmayabilir. Bu konudaki farkındalığınız, yeniden adlandırmanız ve davranışsal değişiklikler yapmanız yardımcı olabilir. Gerektiğinde uzman desteği mutlaka alınmalıdır.

Dışsal Gerçeklikler:

Son olarak, bazen günlük bir yazma uygulamasının sürdürülemezliğinin sebebi kontrolünüzün dışında gerçekleşen olaylardır. Gerçek şu ki, yaşam olayları, yazma enerjisini doğrudan etkiler. Örneğin, bir bebek olması, hastalık, sevilen birini kaybetme, boşanma gibi durumlar yaşanabilir. Bu durumlar “sabit” olmadığı için sabır gerektiren durumlardır. Kendinize karşı merhametli olun, desteğe ihtiyacınız olduğunda bunu açıkça belirtin ve mutlaka çözüm bulmaya çalışın.

Çevrenizde bulunan arkadaş çevresi de tez yazarlarını doğrudan etkiler. Yazmayan, zamanlarını danışmanları, lisansüstü eğitimin kalitesizliğini ve iş dünyasının niteliği ile ilgili sürekli şikayette bulunarak geçiren kişiler tarafından çevrelenmiş olmak olumsuz etki yaratır. En çok ihtiyaç duyduğunuz şey, tez yazma süreci iniş çıkışları boyunca sizi destekleyen ve başarılarınızın her adımını kutlayan olumlu bir topluluktur.

Tez yazma sürecinizi verimsiz kılan şeyleri yapmayı bırakıp pozitif bir yazar topluluğuna katılırsanız, tünelin sonundaki ışığı hızla görmeye başlayacaksınız.

 

Kaynak: https://www.insidehighered.com/advice/2016/08/03/advice-graduate-students-having-difficulty-finishing-their-dissertations-essay

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.