Unesco Dünya Mirası listesindeki üniversiteler

Bütün insanlığın ortak mirası olarak kabul edilen evrensel değerlere sahip kültürel ve doğal varlıkları dünyaya tanıtmak, toplumda söz konusu evrensel mirasa sahip çıkacak bilinci oluşturmak ve çeşitli sebeplerle bozulan, yok olan kültürel ve doğal değerlerin yaşatılması için gerekli işbirliğini sağlamak amacıyla UNESCO’nun 17 Ekim – 21 Kasım 1972 tarihleri arasında Paris’te toplanan 17. Genel Konferansı kapsamında, 16 Kasım 1972 tarihinde “Dünya Kültürel ve Doğal Mirasının Korunmasına Dair Sözleşme” kabul edilmiştir.

Uluslararası önem taşıyan ve bu nedenle takdire ve korunmaya değer doğal oluşumlara, anıtlara ve sitlere “Dünya Mirası” statüsü tanınmaktadır. 2017 yılı itibariyle Dünya genelinde UNESCO Dünya Miras Listesi’ne kayıtlı 1073 kültürel ve doğal varlık bulunmakta olup bunların 832 tanesi kültürel, 206 tanesi doğal, 35 tanesi ise karma (kültürel/doğal) varlıktır. Her yıl gerçekleşen Dünya Miras Komitesi toplantıları ile bu sayı artmaktadır. Detaylı bilgilere Dünya Miras Merkezi’nin resmi web sitesi olan http://whc.unesco.org/en/list adresinden ulaşılabilmektedir.  Listede yer alan üniversiteler şunlardır:

 

Alcala Üniversitesi / The University of Alcalá – İspanya

https://www.uah.es/en/

 

Nalanda Üniversitesi  / Nalanda University – Hindistan

https://www.nalandauniv.edu.in

 

Virginia Üniversitesi  / University of Virginia – ABD

http://www.virginia.edu/

 

Coimbra Üniversitesi / University of Coimbra – Portekiz

http://www.uc.pt/en

 

Quedlinburg, Almanya’nın bir kasabadır. 1994’te kale, kilise üniversitesi ve eski şehir UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne eklenmiştir. https://whc.unesco.org/en/list/535

 

Meksika Ulusal Otonom Üniversitesi – UNAM / Meksika

https://www.unam.mx/

 

Kaynaklar:

http://www.kulturvarliklari.gov.tr/TR,44394/dunya-miras-listesinde-turkiye.html

http://whc.unesco.org/en/list

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.