5 Maddede Türk Lirasındaki değer kaybının nedenleri

Türk Lirası’ndaki değer kaybının nedenleri

Son zamanlarda sıklıkla gündeme gelen Türk lirası’nın özellikle dolar ve euro karşısında değer kaybetmesinin en temel nedenlerini sizler için özetledik.

 • Yüksek Enflasyon

Enflasyon bir ülkedeki mal ve hizmetlerin fiyatının artması, başka bir deyişle hayat pahalılığıdır. Hayat pahalılığının artması ülkedeki para biriminin değerinin azalmasına neden olan etkenlerden belki de en önemlisidir. Doların anavatanı ABD’de enflasyon 2017 yılında %2,1 iken ülkemizde%11,9 olarak gerçekleşmiştir.

 • Cari Açık

Cari açık bir ülkeye giren döviz miktarının ülkeden çıkan döviz miktarından az olması durumu olarak özetlenebilir. Ülkemizde cari açığın GSYH’ye oranı 2016 yılında %-3,8 iken 2017 yılında bu oran %-5,5 olarak gerçekleşmiştir. Yüksek cari açık daha fazla döviz ihtiyacını doğurmakta bu da döviz kurlarında artışa neden olmaktadır.

 • Düşük Faiz Politikası

Faiz belirli bir zaman dilimi için parasının kullanılması karşılığında sermayedara verilen ödül olarak açıklanabilir. Bireyler ya da kurumlar belirli bir süreliğine verdikleri paralarından kazanç sağlayabilmek için doğal olarak o ülkedeki enflasyon oranından yüksek bir faiz oranını talep ederler. TCMB şu anda %12,75’lik bir faiz oranıyla piyasayı fonlamaktadır. Cumhurbaşkanı ve hükumet yetkililerinin sık sık faizlerin yüksek olduğu ve indirilmesi gerektiğine yönelik söylemleri Merkez Bankası’nın yükselen döviz kuru ve enflasyona karşı faiz silahıyla müdahale edemeyeceği algısını yaratmakta ve döviz kurlarında artışa neden olmaktadır.

 • İç Siyasi Belirsizlikler

Yatırımcıların yatırım yapacağı ülkelerde aradığı öngörülebilirlik kriteri yatırımlarını gerçekleştirmelerindeki en büyük etkenlerden bir tanesidir. Yaklaşan seçimler, OHAL uygulamasının devam etmesi, ABD’de devam eden Reza Zarrab davası ve diğer iç siyasi belirsizlikler yatırımcıların beklediği risk primini arttırmakta ve ülkeye döviz girdisini kısıtlamaktadır.

 • Jeopolitik Riskler

Suriye ve Irak’ta yaşanan istikrarsızlıklara ek olarak Çarşamba günü Donald Trump’ın Twitter’dan Rusya ve Suriye’ye yönelik attığı tehditkar tweetler yanıbaşımızda yaşanacak yeni bir savaş endişesini doğurmuştur. Ayrıca Türkiye’nin Rusya ve İran ile yakınlaşarak giderek Batılı ülkelerden uzaklaştığı görünümü bu ülkelerin ülkemizdeki yatırımlarını azaltabileceği endişesine neden olmaktadır. Bu ve bunun benzeri sebeplerle de Türk lirası değer kaybetmektedir.

 

Yazar: Hakkı AKGÜN

academilist.com

Daha fazlası için…

5 Maddede Türk Lirasındaki değer kaybının nedenleri” için bir yorum

 • 30/07/2018 tarihinde, saat 23:36
  Permalink

  Merhaba siz yuksek enflasyon diyorsunuz cari acik siyasi belirsizlik irak suroye meselesi diyorsunuz ama icerigine girmiyorsunuz ana etkenden soz etmiyorsunuz katdesim 470 milyar dolar borc stoku 250 milyar dolar tuzel ve ozel sirketler borcu artik bu paralarin anadini odemiyoruz ancak faizini odeyebiliyoruz devlet icindeki israflar basini alip gidiyor nasil iki yakamiz bir araya gelir. Ne yaparsaniz yapin duzelmez ekonomi patlamis simdiki elimizdeki otamatik patlaysca ve bu ekonomi milletin kucahinda kalacak saygilarimla

  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.