Muhteşem mimarisi ile Tianjin Binhai Halk Kütüphanesi

Muhteşem mimarisi ile Tianjin Binhai Halk Kütüphane’si

Bir bilgi merkezi olarak kütüphanelerin tarihi çok eski devirlere kadar uzanmaktadır. Bilinen en eski kütüphane, Asur Devleti Kralı Asurbanipal tarafından M.Ö. 625 yılında yaptırılan Ninova Kütüphanesi’dir. Birçok medeniyet büyük kütüphaneleri ile anılır. M.Ö. 3. yüzyılda kurulan İskenderiye Kütüphanesi 700.000’e yakın kitap sayısı ile devrinin en büyük kütüphanesiydi.

İslam’ın altın çağlarında Bağdat’da 500 bin el yazması eserin bulunduğu kütüphaneler mevcuttu. Abbasiler devrinde Bağdat’ta kurulan Beytülhikme adlı kütüphanede başta yunanca olmak üzere çeşitli dillerden tercüme faaliyeti de yürütülüyordu. Matbaa kullanımın yaygınlaşması ve kitabın bugünkü formunu kazanmasıyla dünyanın çeşitli ülkelerinde içinde milyonlarca kitap bulunan kütüphaneler kuruldu.

Tianjin Binhai Halk Kütüphanesi
Tianjin Binhai Halk Kütüphanesi

Geçtiğimiz yıl Kasım ayında Çin’in kuzeydoğusunda bulunan Tianjin kentinde faaliyete geçen Tianjin Binhai Halk Kütüphanesi, mimarisi ile dikkat çekiyor.

Tianjin Binhai Halk Kütüphanesi
Tianjin Binhai Halk Kütüphanesi

Borges’in cennet olarak tasavvur ettiği kütüphaneye pek benzemiyor. Sadece Borges gibi gözleri görmeyen biri için değil kütüphaneyi kullanacak herkes için kullanımı oldukça zor görünüyor.

Tianjin Binhai Halk Kütüphanesi
Tianjin Binhai Halk Kütüphanesi

Tasarımı Hollandalı MVRDV firması tarafında yapılan kütüphane, 33.800 metrekare üzerine inşa edilmiş ve bünyesinde yaklaşık 1.200.000 kitap bulunduruyor.

Tianjin Binhai Halk Kütüphanesi
Tianjin Binhai Halk Kütüphanesi

Kütüphane dışında kültür merkezi olarak da hizmet verecek şekilde tasarlanmış. Tasarım olarak dünyada bir örneği daha olmayan bu yer, bir kütüphaneden daha çok, uzay çalışmaları merkezini andırıyor.

Tianjin Binhai Halk Kütüphane'si
Tianjin Binhai Halk Kütüphane’si

Bulunduğu Binhai eyaletine çok sayıda turist çekmeye aday bir mimari yapısı olan kütüphaneye,  “Binhai’nin Gözü” adı verilmiş.

academilist.com

Daha fazlası için…

Muhteşem mimarisi ile Tianjin Binhai Halk Kütüphanesi” için bir yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.