Sözcüklerin başı sağ olsun! Ülkü Tamer’e saygı

Güzel insanlar, güzel atlara binip bir bir göçüp gidiyor bu dünyadan. Sözcüklerin dünyasına derin anlamlar yükleyen, çevirileriyle edebiyat dünyasını zenginleştiren ve çocuklara özel bir dünya kuran Ülkü Tamer de, arkasında yüzlerce önemli eser bırakarak göçüp gitti.

İkinci Yeni şiir akımının güzide temsilcilerinden biri olan Ülkü Tamer, Milliyet Çocuk ve Sanat Olayı dergileriyle sağlam bir yer edindi kendine edebiyat dünyasında. Euripides, W. Shakespeare, A. Çehov, B. Brecht, A. Miller, E. lonesco, J. Steinbeck, T. S. Eliot gibi önemli yazarlardan pek çok çevirinin altına imzasını attı. Ama onu bize en çok tanıtan şiirleri oldu. Sözcüklere derin anlamlar yükledi, yeri geldiği soğuk bir yelle anlattı ölümün kederini yeri geldi gece vakti güneş topladı yıldızlardan…

 

Yine Türkiye edebiyatının önemli temsilcilerinden Cemal Süreyya, bu sözlerde değerlendirmişti Tamer’in şiirlerini; “Ülkü Tamer’in ilk kitabından bu yana süregelen bir özelliği var: En soyut atılımını bile çok yalın bir dille yapan bir şairdir o. Konuşma dilini merkez alır kendine. Çok kere bir türkü rahatlığına ulaşır. Dalışlarını oradan yapar. Yani bir dil yaratmanın ancak ortak dil içinde olursa değerleneceğine inanmış gibidir. Deformasyonu anlatımda değil, anlatılanda görür daha çok. Bu, ona bir sıcaklık kazandırmış, çok şeyi somutlama imkânı vermiştir. Öte yandan dilindeki sıcaklık, şiirlerindeki özdenliğin yararına işlemiştir hep… Çok kere olağanı soyutlamaktadır. Olağanın bir köşesini abartarak anlattığı gerçeği birdenbire zenginleştirmektedir. En soyut olmayandan hareket ederek anlatılmazı vermektedir.”

Bir soğuk yel esip de üşürken ölüm bile, sen gittiğin yerden güneş topla bizim için Ülkü Tamer… Sözcüklerin başı sağ olsun!

Ülkü Tamer’in “Üşür Ölüm Bile” şiiri:

 

Bir ormanda tutup onu

Bağladılar ağaca

Yumdu sanki uyur gibi

Gözlerini usulca

 

Bir soğuk yel eser

Üşür ölüm bile

Anlatır akan kanı

Beyaz sesiyle

 

Diz çöktüler karşısına

Sonra ateş ettiler

Parçalanan yüreğine

Yuva kurdu mermiler

 

Bir soğuk yel eser

Üşür ölüm bile

Anlatır akan kanı

Beyaz sesiyle

 

Gelip kondu bir güvercin

Ellerine o gece

Kırmızı bir çelenk oldu

Bileğinde kelepçe

 

Bir soğuk yel eser

Üşür ölüm bile

Anlatır akan kanı

Beyaz sesiyle

 

Geceleyin

Geceleyin karanlıkta

Suya attım ben sesimi

Türkü oldu birdenbire

Denizinden geçen gemi

 

Geceleyin karanlıkta

Gülümsedim buluta ben

Saçlarına düşen yağmur

Gökkuşağı oldu birden

 

Geceleyin karanlıkta

Yıldız tuttum gök içinde

Işığını sana vurdu

Bir gül açtı yüreğinde

 

Yazar: Doğuş Yolcu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.