Secret Superstar: Hayallerin Ötesinde

Bollywood sinemasının sosyal mesaj yüklü filmleriyle tanınan yıldızı, oyuncu ve yapımcı Aamir Khan, son filmi “Secret Superstar”da yine toplumun yarasına dokunan bir konuyla karşımıza çıkıyor. Genç bir kızın şarkıcı olma hayallerini gerçekleştirmek için baskıcı olan babasıyla mücadelesini ele alan film, sıkmayan akışıyla seyirciyi ekrana kilitleyerek duygu dolu anlar yaşatıyor.

Ataerkil Bir Toplum

Secret Superstar, erkeğin çoğunlukla egemen olduğu ataerkil bir toplum yapısı olan Hindistan’ın küçük bir kentinde geçmektedir. Dolayısıyla filmdeki genç kız İnsua’nın ailesi de böyledir. Baskıcı, şiddet yanlısı, kızını genç yaşında zengin biriyle evlendirmek isteyen ve onun hayallerine engel olmaya çalışan bir baba, temiz kalpli, güzel yüzlü, kaderini kabullenmiş ama çocukları için de her şeyi yapan, güçlü karaktere sahip bir anne, şarkı söylemeyi ve gitar çalmayı çok seven yetenekli bir genç kız ve babası tarafından özel ilgi gören, masum, küçük erkek kardeş… Bu açıdan bakınca, Hindistan’daki toplum yapısının Türkiye’yle de benzerlik içerdiği görülebilir. Kız çocukları ve kadınların erkekler tarafından gördüğü muamele ve bastırılmışlıkları, toplum tabuları ve kültürleri, acıları ve hüzünleri Türkiye’yle de benzerlik taşımaktadır. Belki de bu yüzden Bollywood sineması, özellikle de Aamir Khan’ın yaptığı işler, Türkiye’de büyük bir ilgiyle takip ediliyor.

Sıradışı Besteci: Shakti Kumar

İnsua, babasının baskısıyla müziğini özgürce icra edememektedir. Videoya çekip Youtube’a attığı şarkılarını söylerken bile burka giyerek yüzünü kapatmaktadır. Ama o, yeteneği ile yüzü görünmese bile büyük patlama yaparak ülkede adından söz ettirmiştir. Kural tanımaz, açık sözlü, ünlü müzik yapımcısı Shakti Kumar’ın (Aamir Khan) bile ilgisini çekmiştir. Ancak babasının yoktan yere çıkardığı bir kavga sonucu, İnsua’nın gitarının tellerini kesmesi üzerine genç kızın hayalleri suya düşer; her şeye rağmen erkek arkadaşının desteğiyle Shakti Kumar’a ulaşıp gizlice Mumbai’ye gider ve hayatı değişir.

Bir Kız Çocuğunun Hayatına Anlam Katan Hayaller

Secret Superstar, hayallerin peşinden gitmenin, kararlılığın, boyun eğmemenin ve kadınların kendi güçlerinin, potansiyellerinin farkına varmalarının ele alınmasıyla seyircilere ilham veren bir film. Klasik Bollywood filmleri gibi uzun olmayan, iki buçuk saatlik süresiyle, abartılı danslarının yokluğuyla ve müziklerinin güzelliğiyle kendisini bir çırpıda izletmeyi başarıyor. Konusuyla, Aamir Khan’ın önceki filmi Dangal’ı anımsatıyor ama Aamir Khan bu sefer baş rolde değil, yan rolde. Başrolde İnsua ve annesi olsa da filmin prodüktörü olan Aamir Khan, o kısa sahnelerinde bile seyirciye keyifli anlar yaşatıyor. Filmdeki mesaj da, başarıyla yerine ulaşıyor. Nitekim Aamir Khan da sosyal içerikli filmleri için; ‘’İyi bir hikâye, insanları birbirine bağlar’’ diyor.

İnsanın, hayallerinin peşinden koşması, yaşama tutunması için bir sebep. Secret Superstar, bu açıdan kız çocukları ve kadınlar için çok çok özel bir film…

‘’Neden her sabah uyanıyoruz? Rüyada olduğumuzu anlamak için. Yoksa her gün uyanmanın ne anlamı var ki? Rüyalar olmadan hiçbir şeyin önemi yoktur. Ne uyumanın ne uyanmanın; ne yaşamanın ne de ölümün. Rüya görmek temel haktır. Bu kadarı herkese verilmeli.’’

 

Film: Secret Superstar (2017)

Tür: Müzikal, Dram, Macera

IMDb: 8.2

Yönetmen: Advait Chantan

Oyuncular: Zaira Wasim, Aamir Khan, Meher Vij, Arjun Raj Nirula

 

Yazar: Selin Göknar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.