Radyonun gücü: Dünyalar Savaşı olayı

Hem radyo dinleyici kitlesinin aitlik duygusuna hem de radyonun gücüne temel bir örnek olması bakımından Orson Welles’in Amerikalıları dünyayı Marslıların istila ettiğine inandıran Dünyalar Savaşı radyo tiyatrosu  önemlidir.

1938 yılında bir akşamüstü CBS Dünyalar Savaşı’nı yayınlamaktadır. CBS’nin yayını sürerken, NBC kötü bir kahve markasının reklamını girer ve yaklaşık 6 milyon dinleyici bir anda (yeryüzüne gelen Marslıların tuhaf araçlarından indikleri sırada) CBS’ye geçer. Dinlediklerinin bir radyo oyunu anlayamayan insanlar bir anda paniğe kapılır. Korkunç bir panik dalgası birden ABD’yi sarar, polis CBS stüdyolarını kuşatır, sokaklara çılgın bir kalabalık dalgası kaplar. Amerika sokakları yüzbinlerce kişilik yoğun bir göçe tanıklık eder.

Aslında Orson Welles programın başında ve sonunda bunun bir radyo tiyatrosu olduğunu deklare etmiştir, bu yüzden de halkı paniğe sevketmekten dolayı hakkında açılan tüm davaları kazanır. Yıllar önce yazılan bir kitabın radyoya uyarlanması tüm Amerika’yı büyük bir paniğe sevketmiş, bu tarihi olay da radyonun toplumsal gücünü tüm dünyaya göstermiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.