Oğuz Atay, kitabın ortasından konuşuyor: Bilim nedir?

OĞUZ ATAY

Kendisi kadar meşhur kitabı Tutunamayanlar dışında da çok değerli eserler vermiştir ki, bunlardan biri de ‘Bir Bilim Adamının Romanı’ adlı biyografik romandır. Kitabın önsözünü kitapta hayatı anlatılan Mustafa İnan’ın yakın dostu Cahit Arf yazmış. Benzeri  dahi olmayan bir roman, Bir Bilim Adamının Romanı. Yazar Oğuz Atay olunca, okunur mu sorusu zaten anlamsızlaşıyor. Türkiye’de bilim adamı olmayı ya da olamamayı, akademik kariyerin ne anlama geldiğini, kariyer basamaklarının nasıl çıkıldığını “Bilim nedir?” sorusu üzerinden cevaplıyor Oğuz Atay. Olağanüstü bir metin:

Bir Bilim Adamının Romanı / Oğuz Atay

Kitabın İçinden

“Peki, şimdi bir an için bütün şu yüksek denklemleri ve uzun sonuçları bırak da bana söyle. Bilim nedir? Efendim? Bilim nedir? dedim. Bilim mi nedir? Evet. Efendim bilim, uğraştığımız şeydir. Bilim, her şeyden önce, üniversiteyi bitirdikten sonra ‘bilim yoklaması’ ve ‘yabancı dil sınavı’ gibi engelleri aşarak doktora öğrencisi olmaya hak kazanabilmek için gerekli bir şeydir.

Sonra, bir süre kürsüye gelen yabancı kitapları ve dergileri izleyerek bakalım ne var ne yok diye durumu izlemektir; sonra durumu kollamak ve çok küçük bir mesele seçmek ve bu küçük şeyi büyüterek onu bir doktora hâline getirmektir ve bu doktorayı yapmaktır. Sonra doktora sınavından başarı göstermektir ve bu başarıyı gösterdikten sonra gülümsemeyi unutmaktır. Bilimin, birinci ve en zor şartı budur. Sonra karşınıza doçentlik sınırı gelir. Bu sınırı aşmak ilk bakışta zor gibi görünürse de asıl zorluk doçent olmak değil, eylemli doçent olmaktır; yani bir kadro ayarlamaktır. Bunun için, daha bilimin başında, yani kürsü seçerken boş kadrolu birine kapılanmak ve gereğinde profesörler kurulunda sizin hakkınızı arayabilecek dişli bir kürsü başkanı bulmaktır. Sonra profesörlük bilimi gelir. Bu bilime akıl erdirmek biraz zordur;onun için en iyisi sabırla beş yılı beklemesini bilmektir; bu arada bilime oy verecek profesörleri gücendirmemesini bilmektir. Çünkü beş yıl sonra bilim seni içine almak için gerekli sayıda parmağı kaldırmaz.

Profesörlük

Milli Eğitim Bakanının onayı da bilimde önemli bir yer tutar. Bakarsın kendin bile anlamadan biraz ilerici olmuşsundur: evrakın aylarca Bakanlıkta beklemiştir, bilim için ne acılar çekmişsindir. Onun için demişlerdir ki: “Gençliğine doyamadan profesör oldu.” Çünkü bir insan olsa olsa ne olur? En çok profesör olur. Daha sonra ne olur? Hiç. İşte öyleyse profesörlükten sonrası bir hiçtir.

Fakat çoğu zaman bilim burada kalmaz: Bir de bakarsın yıllar geçmiş, kürsü başkanı olmak için sıran gelmiştir: fakat bir kürsüde birden fazla bilim olabilir ve gene Kurullarda parmak sayısı hesabı birden önem kazanır. Fakat ne de olsa, artık profesörsün; kürsü başkanı olamasan da artık senin için karada ölüm yoktur. ‘Profesörlük takdim tezi’ni yazalı yıllar geçmiş, artık ne doktora, ne tez, ne de kitap yazma engeli var önünde; bundan sonra olsa olsa öğrencilere ders kitabı yazabilirsin, maddi durumunu düzeltirsin ve profesörler yapı kooperatifine girerek yıllardır yorulan kafanı dinleyebilirsin; tabiî dekanlık, rektörlük gibi yeni bilimsel aşamalar seni beklemiyorsa. Görülüyor ki arkadaşlar, bilim uzun ve çetin bir yoldur.”

 

Oğuz Atay, Bir Bilim Adamının Romanı, İletişim Yayınları, İstanbul. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.