Klasik ve jazz müzik severler için 10 harika film

Klasik ve jazz müzik severler için 10 harika film

Özellikle klasik ve jazz müzik severlerin başucu yapacağı bu film leri izlerken hem üzülüp hem mutlu olacaksınız; ama aynı zamanda çok da şaşıracaksınız. Belki de kendinize örnek alacağınız kişiliklerle karşılaşacaksınız. Ayrıca filmlerin eğitici yönü olması, bu filmleri izlemeniz için farklı bir sebep. İzleyenlerini farklı dünyalara götüren bu filmler, kendi alanında birer başyapıt olarak hafızalarda yerini alıyor. Bu başyapıtları daha yakından tanıyalım.

1-) Whiplash (2014) IMDb: 8.5

Konservatuarda jazz öğretmeni Terence Fletcher ve tek hayali hayranı olduğu jazz bateristi Bady Rich gibi çalabilmek olan öğrencisi Andrew arasında geçen filmde, öğretmen oldukça zor biridir. Hiçbir şeyden tatmin olmaz öğrencisinin daha hırslı olmasını ister ve bu da onların anlaşmasını zorlaştıracaktır. Dram ve müzikal üründe olan bu filmde ne olursa olsun çalışmaktan vazgeçmeyen insanların başarıya ulaştığını göreceksiniz.

Senaristliğini ve yönetmenliğini Damien Chazelle’in üstlendiği filmin başrollerinde Miles Teller ve  J.K. Simmons yer alıyor.

Whiplash
Whiplash

2-) Piyanist (The Pianist, 2002) IMDb: 8.5

Biyografi, savaş, dram içinde her türden duyguyu barındıran Fransa Almanya ve Polonya ortak yapımı bu filmde; Polonyalı başarılı bir piyanistin II. Dünya Savaşı’ndan kurtulması ve Nazi zulmünün had safhaya çıktığı bu dönemde, Yahudi olduğu halde şansının da yardımıyla kıl payı Yahudi toplama kampına gitmemesi ve ülkesini işgal eden bir subay yardımıyla hayatta kalması işlenir. Ayrıca filmin içindeki müziklerin neredeyse hepsi Chopin’in Nocturne’lerinden oluşur.

Yönetmen Roman Polanski tarafından çekilen üç Oscar ödülü sahibi filmin başrolünü; En İyi Erkek Oyuncu dalında Oscar ödülü kazanan Adrian Brody canlandırmaktadır.

Piyanist
Piyanist

3-) Amadeus (1984) IMDb: 8.3

Dünya müzik tarihinde çok önemli bir yere sahip olan Mozart’ın hayatını konu alan filmde, erken yaşta hayatını kaybeden Mozart’ın, karmakarışık ilişkileri, sorunları, nelere göğüs gerdiği gibi konular, seyirciyi sıkmayan bir kurgu içinde işlenirken, ilgilisine çok şey vaad ediyor. Müzikte ne kadar başarılıysa; gerçek hayatta da o kadar sorunlu ve arıza bir tip olan Mozart ve müzik konusunda Mozart kadar başarılı olamasa da hırslı, azimli bir tip olan Antonio Salleri’nin ilişkisine odaklanan film, başarılı kurgusuyla dikkatleri üzerine çekiyor.

Miloš Forman tarafından yönetilen ve sekiz dalda Oscar kazanan filmde başrolleri, F. Murray Abraham, Tom Hulce, Elizabeth Berridge paylaşıyor.

Amadeus
Amadeus

4-) Ray (2004) IMDb: 7.7

Filmde, küçük yaşta görme yetisini kaybeden bir çocuğun; vazgeçmeden, umudunu kaybetmeden, ne olursa olsun hedefine odaklanarak dünyanın en iyi müzisyenlerinden biri, -Ray Charles- olması anlatılıyor.

‘’Hit the Mad Jack’’, ‘’I Got A Woman’’ ve ‘’What’d I Say’’ gibi unutulmaz eserlerin sahibi Ray Charles’in hayatını konu alan biyografi ve dram türündeki filmin başrolünü Jamie Foxx oynarken; yönetmen koltuğunda Taylor Hackford oturuyor.

Ray
Ray

5-) Shine (1996) IMDb: 7.7

Avustralya yapımı filmde, Musevi bir ailenin sıradışı yetenekli olan çocuğu, bu çocuğun başarıları ve dramı konu edinilmiştir.

Geoffrey Rush’ın meşhur piyanist David Helfgott’u başarılı bir şekilde canlandırdığı ve Oscar, Altın Küre ve Bafta’da En İyi Erkek Oyuncu ödülünü kazanmasına sebep olan filmin yönetmenliğinde Scott Hicks bulunmaktadır.

Shine
Shine

6-) Ölümsüz Sevgi (Immortal Beloved, 1994) IMDb: 7.5

Ünlü besteci Ludwig Van Beethoven’ın gerçek hayatını ve yıllar boyunca gizlediği ölümsüz aşkını konu alan film, Beethoven’ın yıllar sonra ortaya çıkan mektuplarıyla farklı bir boyut kazanıyor. Filmi izlemek için en önemli sebep ise; Beethoven’ın harika besteleri…

Gary Oldman’ın Ludwig Van Beethoven’ı kusursuz bir şekilde canlandırdığı filmde, yönetmenliği Bernard Rose üstlenmektedir.

Immortal Beloved
Immortal Beloved

7-) Farinelli (1994) IMDb: 6.9

Carlo Maria Broschi, sahne adıyla Farinelli, 1705 yılında doğan ve dünyanın ender görülen seslerinden biridir. Ailesini kaybettikten sonra sesini de kaybetmemesi için abisinin özel izniyle hadım edilmitir. İşte bu yapıtta tarihte yerini almış olağanüstü yeteneklere sahip bir müzisyenin hayatı konu ediliyor.

Filmin yönetmenlik koltuğunda Gerard Corbiau bulunurken; başrolleri Stefano Dionisi veEnrico Lo Verso paylaşıyor.

Farinelli
Farinelli

😎 Beethoven’i Anlamak (Copying Beethoven, 2006) IMDb: 6.8

Filmde; bir tarafta iyi bir besteci olmak isteyen ve hayalini gerçekleştirmek için Viyana’ya taşınan Anna Holtz, diğer tarafta duyma kaybı yaşamasına rağmen dokuzuncu senfoniyi yazan ve orkestrayı yönetmek isteyen ama kolay bir kişilik olmayan Ludwig Van Beethoven ve ikisi arasında sonradan oluşan inanılmaz bağ anlatılmaktadır.

Ed Harris ve Diane Kruger’ın başrolleri paylaştığı filmin yönetmenliğinde Agnieszka Holand bulunmaktadır.

Copying Beethoven
Copying Beethoven

9-) Koro (Boychoir, 2014) IMDb: 6.7

Film de  Müzik konusunda yetenekli, öksüz bir çocuğun müzik öğretmeni tarafından keşfedilmesi ve başarıya doğru yol alması konu alınıyor. Küçük yaştaki öğrencilerin yeteneklerini gizlemelerini engelleyen disiplinli bir müzik öğretmeni Carvella’nın öğrencilerinin hayatını olumlu yönde etkilemesi, izleyicilere ilham kaynağı oluyor.

François Girard’ın yönetmenlik koltuğuna oturduğu filmin başrolünü Dustin Hoffman canlandırmaktadır.

Boychoir
Boychoir

10-) Great Balls of Fire (1989) IMDb: 6.2

1950’lerin büyüklüğü en çok konuşulan ve en sert müzisyenlerinden biri olan Jerry Lee Lewis’in, hayatı, 80’lerin sonunda beyazperdeye aktarılmış. Lewis; kibirli tavırları, inanılmaz yeteneği ve alışılagelmeyen yaşam sitiliyle hem kendi sektöründe hem de kamuoyunda hep çalkantılı bir hayat süren sürmektedir.

Filmde Lewis’i Dennis Quaid tarafından canlandırırken; yönetmenliği Jim McBride üstlenmiştir.

Great Balls of Fire
Great Balls of Fire

 

academilist.com

Daha fazlası için…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.