O lokumu yeme! Marsmallow Testi

Marshmallow testi, Stanford Üniversitesi profesörü psikolog Walter Mischel’in 1960’lı yılların sonunda geliştirdiği testin adı. Bir şekerleme olan marshmallow, Avrupa’da çocukların favorisi. Lokuma benzediği için adı bizde lokum testi olarak da geçiyor.

Testi uygulayan araştırmacı, çocuğu, boş bir odada marsmallowun bulunduğu masanın önündeki sandalyeye oturtarak, ona bir teklifte bulunur: eğer bunu 15 dakika boyunca yemezsen sana yeni bir marshmallow daha vereceğim.  Teste tabi tutulan çocuklardan bir kısmı marsmallowu hemen yerken bir kısmı sonuna kadar beklemeyi başarır ve ikinci marshmallowa kavuşur. Araştırma 4-6 yaş arasındaki çocuklar üzerinde uygulanıyor.

İlgili videodada görüleceği gibi, çocukların bazıları bunu hemen midesine götürürken, bazıları büyük bir sabırla bekliyor. Deneye katılan 600 çocuktan küçük bir kısmı hemen yerken bazıları biraz sabrettikten sonra yiyor. Yemeden bekleyenlerin de bir kısmı ikinci ödülü alabilecek kadar bekliyor. Teste tabi tutulan çocuklar içinden hazzı ertelemeyi başarabilenler, gelecekteki hayatlarında okul başarıları daha yüksek çocuklar oluyor; iş hayatında daha başarılı oluyorlar ve daha sağlıklı sosyal ilişkilere sahip oluyorlar.

Marshmallow testi, 2016 yılında Pegasus yayınları tarafından da Türkçe olarak okurların ilgisine sunuldu. Kitabın tanıtım yazısında şu cümleler yer alıyor:

Ünlü psikolog Walter Mischel’in çok ses getiren Marshmallow Testi, psikoloji tarihinin en meşhur deneylerinden biridir ve hazzı erteleme becerisinin tatmin edici bir yaşam için büyük önem taşıdığını ortaya koymuştur. Başka bir tabirle otokontrol, sadece okulda daha yüksek notlar almamızı, sosyal ve bilişsel işlevlerimizin daha iyi olmasını sağlamakla kalmaz, aynı zamanda stresi yönetmemize, hedeflerimizin peşinden gitmemize ve bize acı veren duygularla daha iyi baş etmemize yardımcı olur. Peki, irade gücü doğuştan mı gelir, yoksa sonradan da kazanılabilir mi?

http://www.pegasusyayinlari.com/kitap_detay.php?kitapid=14793810167

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.