Osmaniye lezzetleri: Binlerce yıllık kültürel miras

Osmaniye lezzetleri: Binlerce yıllık kültürel miras

Yaşar Kemal ve Karacaoğlan gibi büyük yazarları, şairleri çıkaran Osmaniye, yemekleri ve farklı lezzetleri ile de Türk kültüründe önemli yeri olan bir şehrimiz. 1996’da il olduğu halde hâlâ Adana’ya bağlı bir ilçe olduğu zannedilen bu şirin ilimizin, çok güzel yemekleri, lezzetleri var. Aynı zamanda bu lezzetler, binlerce yıldan süzülüp gelen bir medeniyetin sözcülüğünü de yapıyor. Osmaniye‘nin lezzetleri, insanının yaşanmışlıklarına dayalı tarihi gözler önüne seriyor. Bu şirin şehrmizin birbirinden leziz damak zevkleri,  antropolojik açıdan da incelenmeye değer. Çünkü bu lezzetlerin ardında derinlikli bir kültürel birikim var.  Hadi gelin yakından bakalım:

Etli Kömbe

Osmaniyelilerin vazgeçilmezlerinden biri olan etli kömbe, el emeği ile açılan yufkaların soğan ve kıyma ile buluşup bakır tepsilerde, odun ateşinde pişirilerek hazırlanan geleneksel bir yemektir. En önemli özelliği ise onların bölgedeki şiveyle söyleyecek olursak gıyır gıyır oluşurdur.

Etli Kömbe
Etli Kömbe

Bayram Kömbesi

Bayram kömbesi, bu şehrin yöresine ait geleneksel bir lezzet. Osmaniyelilerin bayram ziyaretlerinin olmazsa olmaz ikramı olan bayram kömbesi, mayalı şekerli hamurun içine katılan tarçın, karanfil, muskat, damla sakızı, yenibahar, zencefil ve mahlep gibi baharların karışımı ile 2-3 ay tazeliğini koruma gibi de bir özelliğe sahip.

Osmaniye Kömbesi
Osmaniye Kömbesi

Osmaniye Simidi -Şalgam

Osmaniye simidi, bildiğimiz simitlerden biraz farklı. Şekerin eritilerek üstüne sürüldüğü, kırmızı renkli, susamla (namı diğer küncü) süslenen simit kulağa güzel geldiği gibi acı şalgam ile buluşunca vazgeçilmez bir ikili oluyor. Çevre illere gidenlerin yakınlarına sipariş üzerine götürdüğü bu tat Osmaniyelilerin gelenekselleşen ikilisi…

Osmaniye Simidi -Şalgam
Osmaniye Simidi -Şalgam

Yer fıstığı

Çukurova’nın bereketli topraklarında yetişen yer fıstığı, Osmaniye denince ilk akla gelen lezzetlerden. E ve B vitaminleri, fosfor, magnezyum, potasyum, sodyum, kalsiyum mineralleri bakımından zengin olan yer fıstığı Türkiye’deki üretiminin %40’ını Osmaniye karşılarken %90’ına yakın kısmını da işleyerek pazarlamakta. Yerfıstığının lezzeti dillere destan; aynı zamanda Osmaniyelilerin fıstıkla yaptıkları ürün yelpazesi de oldukça geniş. Bunları Ezmesi, Çikolata Kaplısı, Lokumu, Cezeryesi, Hurması, Kreması, Yağı, Sabunu gibi sıralamak mümkün. Bu kadarla da kalmayıp yer fıstıklı baklava bile üretmişler. Daha ne yapsınlar!

Yer fıstığı
Yer fıstığı

Zorkun Tava

Kavurucu yaz sıcaklarında Osmaniyelilerin mesken edindiği yaylalardan olan Zorkun’a gelip Zorkun Tava yemeden gidene iyi gözle bakmıyorlarmış. Yaylanın o muhteşem dağ havası insanın iştahını açıyor tabi ki… Zorkun’un doğal bitki örtüsünde dağ kekikleri ile beslenen kuzuların, taptaze sebzeler ile buluşup tavada harmanlanması ve ardından üstüne konulan kuyruk yağı ile fırınlanması sonucu bu muhteşem lezzet yiyenleri kendine hayran bırakıyor.

Zorkun Tava
Zorkun Tava

Yazar: İrem AKDAĞ

academilist.com

Daha Fazlası için…

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.