Kitap görünümlü kütüphane

Artvin Çoruh Üniversitesi şehir yerleşkesinde 4 bin 500 metrekare alan üzerine yapılan kütüphane, görselliği ile dikkat çekiyor. Mimar Koray Özveren ve İç Mimar Leyla Yüce’nin tasarımı kütüphane üç kitabın bir masa üzerine konumlandırılması şeklinde tasarlanmış. Ülkemizde tasarım konusunda güzel işler de olabileceğini gösteren kütüphanenin yapımına 2015 yılında başlanmış ve yaklaşık 12 milyon liraya mal olmuş.

Kütüphanede zaman ve mekan açısından erişimi kolaylaştıran elektronik kaynaklara ağırlık verildiğini vurgulayan AÇÜ Rektörü Prof. Dr. Fahrettin  Tilki’ye göre, “Merkez kütüphanede personel ve öğrencilerimizin herhangi bir mekandan erişebilecekleri 39 online veri tabanı aracılığı ile 53 bin 492 elektronik dergi, 4 milyon 163 bin 792 elektronik kitap, 4 milyon 151 bin 418 uluslararası tez, 100’ün üzerinde ülkeden 3 bin 597 gazete ve 3 bin 894 popüler dergi bulunmaktadır. Bu elektronik kaynaklara bilgisayar, tablet ve mobil cihazlar aracılığıyla ulaşmak mümkün.”

Yeni hizmete girmesine rağmen günlük ortalama bin 200 öğrencinin kütüphaneden faydalanabiliyor. Kütüphane 6 kattan oluşuyor ve 606 oturma kapasiteli. Kullanıcıların kendi kendine kitap ödünç ve iade işlemlerini gerçekleştirebileceği self-check cihazları bulunuyor ve elektronik katalog tarama kullanımıyla zamandan ve iş gücünden tasarruf edilebiliyor. Artvin üniversitesi, Mimar Sinan’ın torunlarına yakışacak bir iş yapmış, academilist.com olarak diğer üniversitelerimize örnek olmasını diliyoruz.

Kaynak

https://odatv.com/turkiyenin-en-ilginc-kutuphanesi-18031859.html

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.