Futbolun gelişiminde kilise ile mücadelesi

Futbolun gelişim sürecinde siyasi ve dini iktidarlar tarafından hoş karşılanmayan bir etkinlik olagelmiştir. İngiltere’de futbolu yasaklamak için imparatorlar ferman üstüne ferman çıkarmışlar ve bu kurallara uymayanları cezalandırma yoluna gitmişlerdir.

Devlet yöneticilerine göre, bu “vahşi” oyun, toplumsal düzeni tehdit edici bir işleve sahiptir. Futbola yönelik ikinci büyük tepki de Pazar günleri için bu basit oyunla rekabet içine giren kilise tarafından gelmiştir. Huzur bozan futbola karşı en acımasız saldırılardan biri  Püriten Rahip hilip Stubbes’in kaleminden şöyle dile dökülmüştür:

“Futbol bir oyun ya da meşgale olmaktan öte, kanlı ve öldürücü bir etkinliktir. Herkes rakibini yere sermenin fırsatını kollamıyor mu -zemin taş olsa bile? Üstelik, bu işi en iyi yapan kişi el üstünde tutuluyor. Bazen boyunlar kırılıyor, bazen bel kemiği ya da kollar ve bacaklar. İnsanların burnundan kan fışkırıyor, gözleri yuvalarından fırlıyor…Bu öldürücü oyun Sabbat’a uygun bir meşgale mi sanki? Kardeşini sakatlamak Hıristiyanlığa sığar mı?  Tanrım, insanların bedenlerine karşı daha özenli olmamızı sağla!” Püritenlerin öfkeden köpüren ihtirası yalnızca kısmen başarı sağlar ama pek çok insanın  -gerçekten de sert oynanan-  futbola duyduğu sınırsız sevgiyi dizginlemeye  yetmez.

Kaynak: M. Bilal Arık, “Top Ekranda” (Futbol ve Televizyon Arasındaki Vazgeçilmez İlişki) , Salyangoz Yayınları, İstanbul, 2004

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.