Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu 2017 Veri Raporu

Kadın cinayetlerini durdurmak ve kadınların şiddetten korunmasını sağlamak için çalışan, başta yaşam hakkı olmak üzere her tür kadın hakkı ihlaline karşı mücadele eden Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu’nun 2017 yılı raporu, Türkiye’de kadın cinayetleri konusunda ne kadar vahim bir durumda olduğumuzu gözler önüne seriyor. Tek bir kadın cinayeti bile sadece Türkiye için değil bütün insanlık için utanç verici bir durum. Platformun verilerine göre 2018 yılında da kadın cinayetleri hız kesmeden devam ediyor. İçinde bulunduğumuz vahim durumun verileri, bu konuda sadece kamu ajanlarının değil sivil toplum örgütlerinin de alarm durumuna geçmesi gerektiğini ortaya koyuyor.

Geçtiğimiz yıllara göre 2017 yılında kadın cinayeti arttı. Bu yıl 409 kadın kardeşimiz hayatını kaybetti. OHAL ile KHK’lar ile özellikle haklarımıza yönelik saldırıların artmasıyla kadın cinayetleri de paralel olarak artış göstermeye başladı, Aralık ayında tam 45 kadın hayatını kaybetti.

2017 yılında 387 çocuk istismara uğradı, 20 çocuk öldürüldü.

Bu yıl 387 çocuk istismara uğradı. Çocuklar bulundukları her alanda kaldıkları yurtlarda, okullarında öğretmenleri, okul çalışanları tarafından, evlerinde istismar edildiler. Aralık ayında 41 çocuk istismara uğradı. İstismara uğrayan bu çocuklar intihara kalıştı veya intihar ettiler. İstismara uğrayan bu çocukların gelecekleri ellerinden alınıyor, öldürülüyorlar. Bu yıl öldürülen 20 çocuğun yarısı, yani 10 çocuk babası tarafından öldürüldü. 2017 yılında 409 kadın öldürüldü, aralık ayı en yüksek sayıya ulaştı

2017 yılında erkekler tarafından 409 kadın yaşamını yitirdi.  

Kadınların 88’i kendi hayatına dair karar almak, 30’u boşanmak istediği için öldürülürken;  134 şüpheli ölüm ve 110 tespit edilemeyen kadın cinayeti gerçekleşti.

Bir yıl içerisinde en çok kadın cinayetinin gerçekleştiği iller; İstanbul’da 57, İzmir’de 32, Antalya’da 25, Bursa’da 18, Adana’da 17, Gaziantep’te 15, Konya’da 12 şeklinde oldu.

Şüpheli ölümlerde geçen yıla göre artış oldu

Aralık ayında şaka ile öldürdü haberleri yaygınlaştı, çocukların kadınları öldürdüğü iddia edildi. Bu duruma sebep olarak bireysel silahlanmanın teşviki ve silah kullanımının son yıllarda artması sebep olurken; bu cinayetleri şüpheli ölüm kapsamında ele aldık.

Bunun dışında kadın cinayetlerinde vahşetin bir diğer boyutu öldürme yöntemlerinde ortaya çıkıyor. Bu yıl kadınlar işkenceyle de öldürüldüler.

Kadın cinayetlerinde öldürülen kadınların yaş aralığı düştü. Bu yıl 15-18 ve 19-25 yaş arasında toplam 65 kadın öldürüldü. Kadınlar liselerde, üniversitelerde, iş yerlerinde şiddete karşı tepki gösterdi. Dünyadan birçok kadın hareketi de bu yıl meydanlardaydı. İran’da molla rejimine karşı kadınlar protestoların en ön saflarında yer aldılar.

Raporun tamamı için: http://kadincinayetlerinidurduracagiz.net/veriler/2845/kadin-cinayetlerini-durduracagiz-platformu-2017-veri-raporu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.