Gazetecilik mesleği üzerine kült filmler

Gazetecilik; haberlerin halka en doğru ve en tarafsız şekilde verilmesi açısından zor bir meslektir. Bir haberi doğruluğundan emin olmadan yayınlamama, objektiflik, basın ahlakı, dürüstlük gibi kavramlar gazeteciliğin en kutsal ilkelerinden birkaçıdır. Doğruları söylemek uğruna hiçbir şeye boyun eğmemek ise dürüst bir gazetecinin en önemli prensibidir. Tüm dünyadaki en büyük basın sorunu ise bazı gazetecilerin, kişisel çıkarları uğruna bu ilkeleri hiçe sayması ve yandaşlığa soyunmasıdır. Dürüst gazeteciler ise her zaman gazetecilik mesleğinin hakkını vermeye çalışırlar. Aşağıda; gazetecilik mesleği üzerine mutlaka izlemesi gereken beş filmi sıraladık.

Yurttaş Kane (Citizen Kane, 1941) IMDb: 8.4

Dünya sinemasının kültlerinden olan “Yurttaş Kane” filminde olaylar; şatafatlı bir hayat süren medya patronu Charles Foster Kane’ın aniden ölümü ve ölmeden önce söylediği son söz olan ‘Rosebud’ kelimesinin gizemini çözmeye çalışan gazeteci Jerry Thompson’ın etrafında gelişir. Gazeteci Jerry, ‘Rosebud’ kelimesinin anlamını çözebilmek için Foster’ın yakın çevresiyle röportaj yaparak parçaları birleştirmeye çalışır. Filmin gazeteciliği anlatmadaki rolü, güçlü birine yaranma çabalarının dürüst gazeteciliği bitirip yandaş gazetecilik kavramını bize ta o günlerden göstermesindedir.

Gelmiş geçmiş en iyi filmlerden olan, yeni tekniklerin denendiği ve iletişim okullarında ders niteliğinde izletilen “Yurttaş Kane”in yönetmen koltuğuna Orson Welles otururken; oyuncu kadrosunda Joseph Cotten, Dorothy Comingore ve Agnes Moorehead bulunmaktadır.

Başkanın Tüm Adamları (All The President’s Men, 1976) IMDb: 8.2

1972 yılında Cumhuriyet Partisi’nin başında bulunan Nixon ve Demokrat Partisi arasında başkanlık seçimleri için çekişme yaşanmaktaktadır. Cumhuriyetçilerden bazıları, Demokrat Parti’nin binasına gizlice girerek dinleme cihazı yerleştirir. Bu duruma şahit olan Washinghton Post çalışanı olan iki muhabir Carl Bernstein ve Bob Woodward, tarihe Watergate Skandalı olarak geçen olayı aydınlatmaya çalışırlar. Nixon, Amerika tarihinde istifaya zorlanan ilk ve tek başkan olmuştur.

Araştırmacı gazeteciliğin politikada kullanımının büyük etkisini gözler önüne seren filmin yönetmenliğinde Alan J. Pakula bulunurken; oyuncu kadrosunda Dustin Hoffman, Robert Wadford ve Jack Warden yer almaktadır.

Spotlight (2015) IMDb: 8.1

Golden Globe adlı gazetede çalışan yazarlar, Katolik kilisesindeki çocuk tacizlerini araştırmak için görevlendirilirler. Devletin desteğine sahip olan Katolik kilisesinin itibarına zarar gelmemesi için olayı örtbas ettirmeye çalışan gazetenin üst düzey yöneticilerinin aksine bu yazarlar vicdanlarını dinleyip mesleklerinin hakkını vermek için ciddiyetle olayın derinlerine dalarlar.

Tüm dünyanın ortak sorunu olan pedofili suçlarını, dincilerin istismarlarını ve gazetecilik ahlakını ele alarak böyle hassas konuları cesaretle beyaz perdeye yansıtan Oscar ödüllü filmin yönetmenliğini Tom McCarthy yaparken; oyuncu kadrosunda Michael Keaton, Mark Ruffalo ve Rachel McAdams gibi kaliteli isimler bulunuyor.

İyi Geceler ve İyi Şanslar (Good Night and Good Luck, 2005) IMDb: 7.5

1950’li yıllarda, Amerika’da televizyon gazeteciliğinin yeni yeni gelişmeye başladığı McCarthy döneminde, hayatını doğruları söylemeye adamış dürüst gazeteci Edward R. Murrow, komünistleri avlamaya çalışan McCarthy’yi dosya konusuna alır. Murrow ve meslekdaşları, McCarthy’nin tüm baskı ve engellemelerine rağmen işlerine canla başla sarılırlar ve McCarthy’yi halkın gözünden düşürmeyi başarırlar. Yine de sistemin çarkları, kolay kolay yakalarını bırakmaz.

McCarthy’nin korku ortamı oluşturduğu ve televizyon gazeteciliğinin etkin olduğu yılları ele alan filmin yönetmeni George Clooney, bu ‘dönem filmi’yle sinemaya yeni bir soluk getirmiştir. Yönetmenin kendisinin de bulunduğu oyuncu kadrosunda; David Strathaim ve Robert Downey Jr. yer almaktadır.

Asılsız Haber (Shattered Glass, 2005) IMDb: 7.2

The New Republic’de çalışan ve başarılı bir gazeteci imajı sergileyen Stephen Glass, işinde oldukça başarılıdır. Ama bu başarısı, işini iyi ve dürüst yaptığı için değil; yalan haberlerle insanları kandırdığı için ortaya çıkmaktadır. Sırf ortaya bir şeyler çıksın diye asparagas haberler yapıp herkese yalan söyler. Yalan söylemekte o kadar ustalaşmıştır ki, zor durumda kaldığında işi hemen kıvırıp insanların güvenini yeniden kazanır. Ancak, yaptığı bir haber sonucu yalanı ortaya çıkar ve düşüşe geçmeye başlar. Gazeteciliğin objektiflik, ahlak ve gerçekçilik gibi en temel ilkelerinin nasıl çiğnendiğine vurgu yapan film, basının gerçek dünyadaki durumunu da bize hatırlatır niteliktedir.

Filmin yönetmenliğini Billy Ray yaparken; başrolde Hayden Christensen bulunmaktadır.

“Asparagas haber yapmayı alışkanlık edinen biri, iyi bir roman yazarı olabilir ama asla iyi bir gazeteci değildir.”

 

 

Yazar: Selin Göknar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.