Futbolu Çinliler mi icat etti?

Futbolun nerede, ne zaman ve nasıl ortaya çıktığı, futbola benzeyen oyunların hangilerinin futbolun başlangıç noktası sayılacağı çeşitli tartışmalara konu olsa da; futbolun ilk kez İÖ  2000 yılında Çin’de icat edildiği genel olarak üzerinde en çok anlaşmaya varılan argümandır.

2004 yılında FIFA başkanı Sepp Blater’in de kabul ettiği gibi, “ilk kez Çin’de oynanmaya başlanan bu oyunun icadı, efsanelerdeki “sarı kral” Huang Di’ye atfedilir. O zamanlar bu oyunun adına Zu-Qiu denilirdi. Zu (ayakla vurmak) ile Qiu (top) kelime işaretlerini bileşiminden oluşan bu kelime, bugünkü futbolun öncülü olarak kabul edilmektedir.” Bu oyunda yaklaşık onar kişiden oluşan iki takım dört köşeli bir oyun sahasında -başlangıçta içi tüy dolu bir topu, bambu direklerinden yapılmış ve fileyle örülmüş olan yaklaşık 5 metre yüksekliğindeki bir kaleye sokmaya çalışırdı.

John Stemmler’e göre, “Japonlar başka pek çok şeyin yanı sıra futbolu da Çinliler’den almış ve bunu tamamen kendilerine özgü ve özel bir biçimde geliştirmiş, daha doğrusu geriletmişlerdir.  Kemari olarak adlandırılan bu  oyun, top oyunlarının en barışçılı ve huzurlusudur. Kemari’de hasmane saflaşma yerine işbirlikçi beraberlik, yani sayıları  dört ila sekiz arasında değişen oyuncuların başka bir oyuncuya dokunmadan topu ayaklarıyla mümkün mertebe uzun süre havada saydırmak için gösterdikleri ortak bir çaba söz konusudur.”

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.