“Tahta Bacak Frida” Kahlo’nun hüzünlü hayatı

“Tahta Bacak Frida”  Frida Kahlo’nun hüzünlü hayatı

Doğumundan ölümüne değin şiddetli acılar çeken ve çektiği acılarla yaşama daha sıkı tutunan kadın Frida Kahlo .1907 yılında Meksika’da Macar Yahudisi bir babayla Kızılderili asıllı bir annenin çocuğu olarak dünyaya gelir Frida Kahlo ve dünyaya gözlerini açmasıyla acılarla dolu hayatı başlar.

Frida Kahlo
Frida Kahlo

Henüz 6 yaşındayken çocuk felci geçirir ve yaşıtları bu hastalık sebebiyle solunum yetmezliği çekerek hayata gözlerini yumarken Frida sağ bacağındaki incelme ile yaşama tutunmayı başarır ancak “Tahta Bacak Frida” lâkabından kurtulması mümkün olmaz.

Frida ve Diego
Frida ve Diego

“Tahta Bacak Frida” lâkabıyla hayatını yaşayan Kahlo 18 yaşına geldiğinde tüm hayatını etkileyecek asıl kazayı bu dönemde yaşar. 1925 yılının 17 Eylül günü o dönem sevgilisi olan Alejandro Gomez’le okul çıkışı eve dönmek için bir otobüse biner ve otobüs seyir halindeyken tramvayla çarpışır. Yaşadığı ağır kazada otobüste bulunan yolcuların çoğu hayatını kaybederken Frida bir demir çubuğun sol kalçasından girip leğen kemiğinden çıkmasıyla ve vücudunda çeşitli kırıklarla hayata tutunmayı başarır.

Frida Kahlo resim yaparken
Frida Kahlo resim yaparken
Frida’nın Resim Yapmaya Başlaması

Kaza sonrası 32 ameliyat geçirip, sayısız kere doktora görünen ve acıları için çeşitli ilaçlar kullanan Frida yaşadığı bu zorlu süreçte resim yapmaya başlar. Yaptığı resimler sayesinde kısa süre içerisinde sanat dünyasında dönemin ünlü ressamı olarak bilinen Diego Rivera’yla tanışır. Kendisine büyük hayranlık duyan Frida, Diego’dan resimlerine bakmasını ister ve bu istek Frida’nın kendisinden 21 yaş büyük olan Diego’yla yaşayacağı uzun ve tutkulu bir aşkın başlangıcı olur.

Frida Kahlo
Frida Kahlo

İlişkileri henüz yeniyken evlilik kararı alırlar. Diego, Frida’ya her ne kadar aşkı yaşatmış olsa da en büyük acıları yaşatan yine kendisi olur. Frida sonraları bu ilişkiyi tanımlamak için şu cümleleri kullanır: “Hayatımda iki büyük kaza geçirdim. Biri Diego’ydu ve diğerindeyse bir tren beni az kalsın öldürüyordu. Diego kesinlikle çok daha yıkıcıydı.”

Frida’nın özlemini çektiği en büyük hayali çocuk sahibi olmaktı. Ancak geçirdiği ağır kaza sonucu bedensel yapısının uygun olmaması sebebiyle bir kez çocuğunu aldırmak zorunda kaldı. Ardından iki kez düşük yaptı.Yaşadığı bu ağır bunalımlar sonucu sağlığı giderek bozulmaya başlayan Frida aşırı içki ve sigara tüketmeye başlar. Geceleri uyuyabilmek için içtiği ilaçlar çöküşünü hızlandırır. Kazada ağır hasar gören ayağı kangren olur ve kesilir.

Frida Kahlo
Frida Kahlo

1953 yılında doğduğu ülke olan Meksika’da ilk kişisel resim sergisini açar ve doktorunun koyduğu yasağa rağmen yatağından çıkmaksızın bir kamyonetle kendini galeriye taşıttırır. Konukların arasına tekerleklerinin üzerinde zafer dolu bir güvenle katılır. 13 Temmuz 1954 tarihinde doktorların kendisi hakkında koyduğu “akciğer embolisi” teşhisiyle henüz 47 yaşındayken hayata gözlerini yumar Frida Kahlo. Son nefesini vermeden birkaç gün önce ölüme dair düşüncelerini şu sözlerle dile getirir Frida: “Çıkış yolunun güzel olacağını ve asla geri dönmeyeceğimi umarım.”

 

academilist.com

Daha fazlası için…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.