FC Barcelona ve Katalan Kimliği

Gabrıel Colome’un Türkiye’nin en önemli spor kitaplarının başında gelen Tanıl Bora’nın derlediği Futbol ve Kültürü kitabındaki bu makalesinde Barcelona-Madrid çekişmesini anlatıyor. Katalunya’nın simgelerinin başında gelen FC Barcelona kulubünün niçin bir takımdan fazlası olduğunun gizleri, bu cümlelerde saklı:

FC Barcelona, “Katalan halkının bir futbol takımı suretindeki epik yükselişi” olarak tanımlanmıştır. Devletsiz bir milletin silahsız ordusunun tecessümü veya bu milletin elçisi denmiştir ona; veya kulübün başkanlarından Narcis de Carreras’ın ifade ettiği gibi: “Biz ne isek oyuz, ve neyi temsil ediyorsak onun temsilcisiyiz”. Kulübün karakterini en isabetli biçimde yansıtan ifade, kuşkusuz, FC Barcelona’nın “bir kulüpten öte bir şey” olduğu ifadesidir.

Yıl:1925: Barcelona Katalonya ve İspanya kupa şampiyon olur. “Barcelona’da bu zaferin anlamı, öncekilerden çok daha büyüktür. Kulüp ve diğer sevilen spor ve boş zaman örgütlenmeleri, diktatörlüğün toplumsal bağlamı içinde, protestoyu ve hoşnutsuzluğu dile getirmenin, rejim tarafından tahammül gösterilen tek yoludur.”

Kırk yıl boyunca Katalinizmin her türlü açık ifadesinin takibe uğraması, milliyetçi duyguların Barça’ya yansımasına yol açtı. Katalanlığa ram olmuş 100 bin insanın buluşabileceği, kulübün stadyumundan daha iyi yer yoktu; hele merkezi iktidarı cisimleştiren Real Madrid’e karşı bir maç söz konusu olduğu zaman…”

FC Barcelona, 90 yıllık varlığı ile, Katalan toplumuyla –gerek orada doğanlarla, gerek göçmenlerle- iç içe geçmeyi ve bu toplumun hem özlemlerinin hem hüsranlarının simgesi olmayı başarmıştır: “Ama hepsinden önemlisi, kulübün ürettiği, onu sportif ilginin  ötesine geçen bir simgeye dönüştürmüş olan duygu hareketidir. Kimileri için geleneğin simgesi, kimileri için umudun ifadesi – bundan dolayıdır ki, bu kulüp, her kes için , bir kulüpten daha fazla bir şeydir.

Gabrıel Colome, “FC Barcelona ve Katalan Kimliği”, Futbol ve Kültürü, Ed: Roman Horak – Wolfgang Reıter –Tanıl Bora, İletişim, 2001.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.