Eduardo Galeano’dan futbolun aktörleri

Gerçek bir futbol tutkunu olan Uruguaylı ünlü yazar Eduardo Galeano’nun, Dünya Kupalarına ilişkin gözlemlerini anlattığı Gölgede ve Güneşte Futbol isimli kitabından futbolun aktörlerine ilişkin çarpıcı tespitler:

Oyuncu: İş adamları onu alırlar, satarlar, kiraya verirler; oyuncu daha fazla para ve şöhret vaadi karşılığında kendini akıntıya bırakır. Ne denli başarılı olur ve çok para kazanırsa tutsaklığı o oranda artar. Askeri disiplin altında, her gün yorucu idmanlar altında ezilir. Bedeni, sağlıklı bir görünüm altında acıyı unutturan analjezik bombardımanlarına tutulur, kortizon iğneleriyle delik deşik olur. Önemli maçlar öncesinde onu toplama kamplarına hapsederler, buralarda zorla çalıştırılır aptalca yemekler yer, suyla sarhoş olur ve yalnız uyur.

Gol: Gol, stat spikerinin ağzından gooooooooool! Olarak çıkar. Benim diyen kulağı sağır edebilecek, yürekten bir haykırıştır bu. Seyirciler çılgına döner ve stadyum, beton olduğunu unutarak yerden kopar, havalara uçar.  

Hakem yaptığı işin tanımı itibari ile keyfidir. Hiçbir muhalefete imkan vermeden dikta rejimini sürdüren aşağılık bir tirandır o.

Teknik direktör: Gösteri makinesi her şeyi öğütür. Her şey bir süre sonra yok olur. Tüketim toplumunun tüm ürünleri gibi, teknik direktörler de kullanılıp atılabilirler. Seyirciler bir gün “çok yaşa!” diye ortalığı inlettikleri halde, bir sonraki Pazar günü kellesini isteyebilirler.

Kaynak: 

Eduardo Galeano, “Gölgede ve Güneşte Futbol”, Çev: Ertuğrul Önalp – Mehmet Necati Kutlu, Can Yayınları, 1998

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.