Çift Nobelli dehâ: Marie Curie

Polonya asıllı Marie Curie, (1867-1934) Nobel Ödülü’nü kazanan ilk kadın değil, aynı zamanda iki Nobel Ödülü kazanan ilk kişidir. Madam Curie olarak da bilinir. Fizik alanında Avrupa’da doktora derecesi alan ve Paris Sorbonne’da öğretim üyesi olan ilk kadın.
Radyoaktivite üzerine yaptığı araştırmasıyla 1903’te Fizik dalında, ilk Nobel Ödülü’nü kazandı. Marie Curie, radyum ve polonyumu keşfetmesinden dolayı 1911’de, bu kez Kimya dalında ikinci bir Nobel Ödülü’ne layık görülmüştür.
Bugüne dek, Linus Pauling (1901-1994) dışında, iki farklı dalda Nobel Ödülü kazanan tek kişidir. Marie Curie, yıllarca yoğun radyasyona maruz kaldığı araştırmalarından sonra, 1934’te lösemiden ölmüştür.
Marie ve Pierre Curie’nin kızı Irene Joliute-Curie, yapay radyoaktiviteyi keşfetmesinden dolayı 1935’te Kimya dalında Nobel Ödülü’nü kazandı. Torunu, onları dezenfekte edene kadar, Marie Curie’nin notları radyoaktifti.
Marie Curie, Polonyalıydı ve Katolik inancına göre yetiştirilmişti. Ancak çok genç yaşta agnostik olduğunu söyledi. Herhangi bir dinin mensubu olmadı.
“Hayatta hiçbir şeyden korkulmamalıdır, sadece anlaşılmalıdır. Şimdi daha fazla anlama zamanıdır, böylece daha az korkabiliriz” demiştir. Bilim tarihindeki yeri müstesna…

Kaynak:
David S. Kidder & Noah D. Oppenheim, “Entelektüelin Kutsal Kitabı”, (çev. B. Asım Tüccar), Maya Kitap, İstanbul, 2012.
https://www.huffingtonpost.com/entry/12-famous-scientists-on-the-possibility-of-god_us_56afa292e4b057d7d7c7a1e5

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.