Cemil Meriç’in benzersiz üslȗbuyla Niccolo Machiavelli

Türk düşünce tarihinde Cemil Meriç’in hem bir fikir adamı olarak hem de kendi has üslubuyla ayrı bir yeri vardır. 1955’te, 39 yaşındayken gözlerini kaybetmiş olmasına rağmen, hepsi birbirinden değerli eserler kaleme almıştır. Bu eserlerinde Batı düşünce tarihinin önde gelen isimlerine de sık sık temas ederek, bu isimlerin tanınmasında etkili olmuştur. Machiavelli de bunlardan biridir. Cemil Meriç’in, Machiavelli’nin Batı tarihindeki önemi, yerini anlatan yazılarından altı çizdiğimiz cümleler:
“Çağdaş düşünce Batı’da Machiavelli ile Doğu’da İbn Haldun’la başlar. Ortak yönleri o zamana kadar teoloji ve ahlakın emrindeki sosyal bilimleri, onların emrinden çıkarmaları, totem ve tabuları yıkmalarıdır.”

“1787’de Toscana dükü Leopoldo’nun Santa-Croce’de Machiavelli adına yükselttiği anıta tek satır kazılmıştır: Tanto nomini nullum par elogium. Türkçesi: Niccolo Machiavelli… Hiçbir övgü bu ad kadar yüce değildir.”

“Machiavel bütün bir Batı tarihidir.”

“Hiçbir kitap Machiavelli konusunda bir karara varmış değildir. Bir Milano kilisesinde İsa’nın çok güzel bir heykeli vardır. Fakat gelenlerin mumlarıyla heykel o kadar kararmış ki tanınmaz hale gelmiştir, Machiavelli de öyle.”

“İnsan denen canavarı bütün zemberekleri ile gözler önüne seren bir anti-şarlatandı. Tarihin dışında yaşayan kalabalıkların nasıl çelik bilekli ve çelik yürekli olduklarını haykırıyordu.”

“Makyavel, çağdaş insanın ilk temsilcisi. Vazifesini harfiyen yerine getiren ilk memur.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.