Beğenilen fotoğrafların basit kadraj teknikleri

Fotoğraf çekmek günümüzde en popiler ilgi alanlarının başında geliyor. Profesyonel fotoğraf makineleriyle veya cep telefonlarıyla… Hemen hemen herkes gördüklerini fotoğraflarla ölümsüzleştirip paylaşmak istiyor.  Artık neredeyse kimse kendi şahsi albümü için fıtoğraf arşivlemiyor. Paylaşılan fotoğrafların takdir görmesi ise tam olarak bir motivasyon kaynağı haline gelmiş durumda. Bu yüzden Academilist olarak,  fotoğrafların daha çok beğenilmesi sağlayacak basit ama etkisi kanıtlanmış teknik ve yöntemleri paylaşıyoruz. İlk olarak bir kaç ipucuyla fotoğraf kadrajlarını daha iyi ve dikkat çekici hale getiren yöntemlerden başlıyoruz.

Üçte bir kuralı

Fotoğrafçılıkla uğraşanların en çok aşina olduğu terimin “altın oran” olmasına rağmen, nasıl doğru kullanılacağı tam olarak bilinmiyor. Fotoğrafa bakan gözlerin dikkatini kadrajda istenilen yere çekmek için kullanılan altın oran yöntemi, fotoğrafçının göstermek istediğini en iyi şekilde göstermesinin kolay yollarından biridir. Altın oran, kadrajın en çok dikkat çekebilecek noktalarını önceden belirlenmesinde yardımcı olur. Gerçek manada altın oranı hesaplamak biraz zor olsa da, üçte bir kuralı kullanılarak altın oran hesabı basitleştirilebiliyor. Altın oran noktalarına yerleştirilen bir obje veya model, bu kural gözetilmeksizin yerleştirilen konuya nazaran çok daha fazla ilgi çekecektir. Bu altın oran noktaları bulmanın ise çok basit bir yolu var. Fotoğraf adrajını dikey ve yatay eksende ikişer çizgiyle dokuz eş parçaya bölündüğünde çizgilerin kesiştiği dört nokta, fotoğrafta yaklaşık olarak altın oran noktalarına tekabüll etmektedir. Ayrıca çizilen bu çizgiler ise altın oran çizgileri olarak bilinir. Şimdi gelelim altın oranın nasıl kullanılabileceğine!

Kadrajda model ve obje yerleştirme yerleştirmek

Çiçek, böcek, arada, uçak veya model… Ne çekilirse çekilsin, çekilen şey iyi şekilde gösterilmek istenir. Sonuçta fotoğraf bir gösterme sanatıdır. Bu yüzden izleğicinin kadrajda nereye ve nasıl bakacağını bilmek, fotoğrafçının elini güçlendirecektir. Aslına bakılırsa bu çok da zor değil. Beyin ve göz yapılarımız bakışaçılarımızı da belirler ve genel olarak kadrajlara bakma şeklimiz hesaplanabilir durumda. Uzman tasarımcılar, fotoğrafçılar ve diğer sanatçılar, göstermek istediklerini izleğicinin odaklandığı noktalara yerleştirmeyi iyi biliyorlar. Bunu yaparken en sık kullanılan yöntem ise altın oran hesapları oluyor. Herkes kompozisyonunu, hem basit hem de kullanışlı bir yöntem olan altın orana göre  belirleyebilmektedir. Örneğin bir çiçek çekilirken çiçeği kadrajda altın oran noktalarından birine yerleştirmek, çiçeğin daha kolay farkedilmesine ve daha şık görünmesini sağlayacaktır. Bu durum portre çekerken de geçerli. Modelin, kadrajın ortasına yerleştirilmesindense altın oran noktalarından veya altın oran çizgilerinden birine yerleştirilmesi modeli daha görünür kılacaktır.

Bakış ve hareket boşluğu

Bir kadrajda dört tane temel altın oran noktası vardır. Peki model veya nesne yerleştirirken hangi nokta tercih edilmeli? Bu seçenekleri de azaltmanın bir yolu var. Örneğin model bir tarafa bakıyorken pozlanacaksa, modelin baktığı yöne doğru daha çok boşluk bırakacak biçimde altın orana yerleştiriilmesi daha estetik bir tercihtir.. Bu sayede izleğicinin de bakış boşluğu sayesinde daha rahat bir bakışaçısı edinmesini sağlamış olunur. Aynı şekilde hareket eden biri veya nesne çekerken hareket ettiği yöne doğru daha fazla boşluk bırakmaya özen göstermek en doğrusudur. Burada gözden kaçmaması gereken husus, bakış veya hareket boşluğu bırakırken diğer taraftan konunun çok sıkıştırılmamasıdır. Aynı zamanda boşluklar sağ veya sol olarak sınırlandırılmaz. Örneğin yukarı bakan bir kız veya yere düşen bir saksı fotoğraflanırken boşlukları aynı şekilde dik eksende ayarlamak mümkündür. Hareket ve bakış boşluğu arasındaki önceliğe değinmek gerekirse tamamen sanatçının anlatmak istediği konuya göre değişiklik gösterir.  Örneğin koşarken arkasına bakan bir sporcu pozlanırken öncelik hareket yönü olabilir. Fakat dikkati modelin arkasında bıraktığı alana çekmek amaçlanıyorsa boşluğu o yönde daha fazla bırakmak doğru olacaktır. Yani önemli olan, tekniğin ilginin çekilmek istenen yere yöndendirilmesi için kullanılması. Burada neyin anlatılmak ve neyin gösterilmek istenildiği önemlidir. Burada yazan yöntemlerin tersi de uygulanarak bambaşka etkiler elde edilebilir. Örneğin hareket yönünde değil de, kadrajda ters yönde boşluk burakmak sıkışmışlık hissi yaratacaktır. Psikolojik olarak farklı bir etki uyandırmak adına bilinçli olarak bu tekniğe ters biçimde kompozisyonlar kurulabilir.

Özet olarak basit kadrajda altın oran kullanımı bu şekilde. Bir başka fotoğraf konulu yazımızda fotoğraf ipuçları ve teknikleri anlatmaya devam edeceğiz. Dilerseniz onları da takip edebilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.