Adım adım literatür taramasının incelikleri

Bir araştırmanın temeli olan literatür taraması, amacın netleşmesi yani araştırma sorunuz hakkında bilinenler ve neyi bilmek önemli konusunda bilgi sağlar. Araştırmanızın kuramsal zemininin oluşması, problem sorusunun tam olarak şekillenmesi ve araştırmanın dizayn edilmesi için gereklidir. Adım adım literatür taramasının incelikleri ni öğrenerek hareket etmek bize en iyi sonucu verecektir. Ayrıca doğru anahtar kelimelerin belirlenmesi ve bunların farklı kombinasyonlarda kullanılması da çok önemlidir.

Doğru ve farklı ulusal/uluslararası veritabanları kullanılmalıdır. Sosyal bilimler, fen bilimleri, tıp ve eğitim gibi alanlar farklı veritabanları kullanır. Örneğin: eğitim alanında Wilson Web, JSTOR, Eric, Ebsco, TÜBİTAK sosyal bilimler veri tabanı, YÖK tez veri tabanı, ProQuest uluslararası tez veri tabanı kullanılabilir. Üniversiteniz kısa arama seçenekleri de sunabilir. Google akademi seçeneği de göz ardı edilmemelidir.

Soru: Araştırmak istediğiniz konuda literatürde bir şeyler var mı?

Cevap:  “Evet” ise sorulacak soru: “Bu konuda her şey araştırılmış mı / özellikle benim düşündüğüm?”

Cevap:  “Hayır” ise sorulacak soru: “Sizce neden bu konu hiç araştırılmamış olabilir?”. Bu sorunun cevabı kesinlikle araştırılamaz ya da araştırmaya değer görülmemiştir olamaz. Siz iyi bakamadınız çünkü her zaman bir konu ile ilgili literatür – bir teori, araştırma ya da düşünceler- vardır. Araştırmaya devam.

Önceki araştırmaları göz ardı etmenin ya da eksik yapılandırmanın çok kötü sonuçları vardır. Bir önceki araştırmanın aynısını yapar, diğer araştırmalardaki benzer hataları tekrar edebilir, saçma ya da önemsiz bir şeyi araştırmak gibi bir risk alırsınız. Zaten bir araştırmanın önemi, öncekilere nasıl katkıda bulunduğu ve konuyu nereye taşıdığı ile ilgilidir.

Bazı araştırmalar diğerlerinden daha önemlidir ve araştırılacak konu için temel kaynak niteliğindedir. Bu araştırmaların ya çözdüğü problem (yapboz) çok önemlidir ya da problemin (yapbozun) kendisi çok önemlidir. Bu kaynaklar tespit edilmelidir.

Literatür araştırmasında takip edilecek ilk adımlar

  • Konuya yüzeysel bir bakış,
  • Kitaplar, biyografiler -kim bu konuda çalışıyor- indeksler ve özetlerin (abstract) taranması,
  • Hangilerinin tam metnine ulaşılabiliyor?
  • En yenisinden en eskisine doğru bakılmalı (Temel kaynakların eski tarihli olması önemli değildir. Mutlaka referans gösterilmelidir),
  • Tam olarak ne araştırılmış, ne test edilmiş, senin araştırmak istediğin konu ile ilgili mi?
  • Kalitesi nedir, hangi yöntem kullanılmış ve iyi dizayn edilmiş mi?
  • Araştırma sonucunda ne bulunmuş? Ve hangi önerilere ve yeni problem durumlarına yer verilmiş?
  • Eğer yeterli literatür var ise bunların okunup yorumlanması ve ilişkilerin belirlenmesi.
  • Kaynakları doğru isimlerle kaydedip dosyalamayı unutmayın.

Not: Yabancı dil becerisi çalışılan konuya göre değişse de İngilizce okuma ve anlama beceriniz ihtiyaç duyulan seviyenin altında ise literatür taramanız ciddi boşluklar içerecektir.

 

Daha fazlası için…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.