Adalet temalı 5 efsane film

Tüm toplumların en büyük sorunu olan adaletin kötüye kullanılması, güçlüyü daha güçlü yaparken; masumların haksızlıklara uğratılarak onlarda derin yaralar açmaktadır. Adaletsiz bir düzende masum insanlarda açılan derin yaralar, toplumun da yarası demektir. Böyle bir toplumda da huzursuzluk baş gösterir. Hukuku kötüye kullananların karşısında, az da olsa mücadele etme cesareti gösteren sıradan insanlar ve avukatlar vardır. Bu dürüst insanların adil bir hukuk düzeni için verdiği çabalarından iyi sonuç elde edilmesi de adalet için mücadele etmenin haklılığını ortaya koyarak insanlara umut aşılamaktadır. Vazgeçmemenin, kötülere boyun eğmemenin ve her şeye rağmen adalet için mücadele ederek haklılığı ortaya çıkarmanın önemini anlatan adalet temalı beş filmi derledik.

12 Kızgın Adam (12 Angry Man – 1957) IMDb: 8.9

Adalet ve hukuk temalı film deyince akla ilk 12 Kızgın Adam gelir. Film, önyargılardan arınılması gerektiği ve bir tek kişinin bile her şeyi değiştirebileceği üzerine kurularak; adil yargılamanın temelini, vicdani yargılamanın oluşturduğunu vurgulayıp seyircilere adeta ders vermektedir. Babasını öldürme suçuyla mahkeme salonunda bulunan genç bir adam, 12 jüri tarafından yargılanmaktadır. 11 jüri çocuğun suçlu olduğuna inanırken, 8. jüri bunun aksini düşünür. Genç adamın masumluğunu kanıtlamak isteyen 8. jüri, diğer jürilere karşı mücadele verir. Tek mekanda geçen ve sadece konuşma üzerine kurulu 12 Kızgın adam, dünya sinemasının en önemli klasikleri arasında yer almaktadır. Filmin yönetmenliğini Sidney Lumet yaparken; başrolde bulunan Henry Fonda başarılı bir performans sergilemektedir.

…Ve Herkes İçin Adalet  (… and Justice For All – 1979) IMDb: 8.3

Adaletin çöktüğü, suçluların korunduğu, maddi imkanları yeterli olmayan masumların önemsenmeyip haksızlıklara uğradığı ve hukukçuların anlaşma yaptığı bir adalet sisteminde; genç ve dürüst bir avukat olan Arthur Kirkland’ın, bir kıza tecavüz etmekle suçlanan hakimin avukatlığını yapmaya zorlanması filmin asıl konusunu oluşturuyor. Film, adaletin yavaşlığına, çıkarcı ve paragöz hukukçulara ve cezaevlerinin durumuna bir eleştiri getirir. Genç avukat Arthur rolünü canlandıran Al Pacino ise, Oscar’da en iyi erkek oyuncu kategorisinde adsy gösterilmiştir. Yönetmenliğini Norman Jewison’ın üstlendiği filmin başrollerinde; Al Pacino ve Joe Morton bulunmaktadır.

Bülbülü Öldürmek (To Kill A Mockingbird – 1962) IMDb: 7.9

Amerika’nın Alabama eyaleti’nde, 1930’lu yıllarda hakim olan ekonomik buhranın hüküm sürdüğü dönemde geçen film, ırkçılığın boyutlarını gerçekçi bir biçimde işliyor. Beyaz bir kadına tecavüz etmekle suçlanan siyahi bir adam ve onu savunan idealist bir avukatın hikayesini ele alan film, mahkeme salonlarında geçen filmlerin en başarılı olanlarından biri. Modern Amerikan edebiyatının yazarı Harper Lee’nin aynı adlı romanından uyarlanan Bülbülü Öldürmek, tamamen gerçek olaylardan oluşmaktadır. Siyah beyaz sinematografinin büyüsü ve çocuk oyuncuların olağanüstü performansları, filmin başarısını oldukça öne çıkarmaktadır. Yönetmenliğini Robert Mulligan’ın yaptığı filmin başrollerinde; Frank Overton ve Gregory Peck bulunmaktadır.

Sanık (The Accused – 1988) IMDb: 7.8

Bir gece barda eğlenirken birkaç erkeğin tecavüzüne uğrayan Sarah adlı genç kadın, verdiği hukuk mücadelesinde sanıkların lehine olan unsurlar yüzünden zor anlar yaşamaktadır. Dekolte giyinmesi, rahat tavırları ve davetkar tavırlar sergilediği gibi argümanlar onun aleyhine işlemektedir. Bu gibi ‘hafifletici unsurlar’ nedeniyle ağır cezadan yırtan sanıklar ve adaletin cinsiyetçi tavrına sert bir eleştiri getiren film, ülkemizde de oldukça tartışılmıştır. Jonathan Kaplan’ın yönetmen koltuğuna oturduğu filmin başrollerinde; Jodie Foster, Bernie Coulson ve Kelly McGillis bulunmaktadır. Jodie Foster, performansıyla Oscar’da En İyi Kadın Oyuncu ödülüne layık görülmüştür.

 

Dava (A Civil Action – 1998) IMDb: 7.0

Bir kasabanın yakınındaki sanayi tesislerindeki kimyasal maddenin, içme suyuna karışması ve kasabadaki çocukların bu nedenle lösemi olup hayatını kaybetmektedirler. Çocuklarından birini lösemi sebebiyle kaybeden emekçi bir aile, suyu kirleten büyük şirkete karşı dava açarlar ama işleri hiç kolay olmayacaktır. Bir yanda şirketi savunacak olan Amerika’nın en ünlü avukatı, diğer yanda emekçi ailenin küçük bir hukuk firmasından tuttukları avukat Jan Schlichtmann bulunmaktadır. Ailenin işi, hiç kolay olmayacaktır. “Dava’’ Amerika’da büyük yankı yapan ve 8 yıl süren kamu davasını ele alıyor. Senaryo ise davanın gerçek avukatı Jan Schlichtmann’ın kendi yazdığı kitabından uyarlanmıştır. Steven Zaillian’ın yönetmenliğini yaptığı ‘’Dava’’nın başrollerini, John Travolla ve Robert Duvall paylaşıyor.

 

Yazar: Selin Göknar

Adalet temalı 5 efsane film” için 2 yorum

 • 08/04/2018 tarihinde, saat 14:55
  Permalink

  Güzel liste olmuş teşekkürler..

  Yanıtla
 • 14/04/2018 tarihinde, saat 13:16
  Permalink

  Güzel yazı ama daha fazla film olabilirdi.

  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.