ABD’nin ilk kadın astronomu: Maria Mitchell

Maria Mitchell, (1818 –1889), Amerika Birleşik Devletleri’ndeki ilk profesyonel kadın astronomdur. 1847 yılında “Bayan Mitchell’in Kuyruklu yıldızı” olarak bilinen yeni bir kuyruklu yıldız keşfetmiştir.  Mitchell, bu keşfi sebebiyle Danimarka kralı VI. Frederik tarafından altın madalyaya ödüllendirilmiştir.

Yaptığı keşif, ona diğer bilim adamları ve astronomlar arasında büyük bir saygınlık kazandırdı.  1865’te Vassar Ünivesitesi’nde astronomi profesörü olmuş ve öğrencileriyle birlikte güneş lekelerinin fotoğraflarını çekmiştir. İlk kadın astronomun onuruna Nantucket’taki gözlemevine “Maria Mitchell Gözlemevi” adı verilmiştir.

Maria Mitchell, Quaker Hıristiyan hareketine mensup bir aile içinde büyüdü. Quaker tarikatı üyeleri, çocuklarının eğitimine önem vermekteydi. Yoksa 19. yüzyılda kız çocuklarının eğitimi konusunda günümüzdeki gibi bir zihniyet söz konusu değildi.

Yirmili yaşlarda mezhep öğretilerini sorgulamaya başlamıştır. Kilise katılımına ve öğretilerine önem vermedi ve hayatının geri kalanını üyelikten çıkarılmış olarak geçirdi. Üniteryen düşüncesini benimsedi. 1869’da Amerikan Felsefe Topluluğu’na seçildi. Bu topluluğa seçilen ilk kadındır.

 

Bilimin tehlikeleri ile ilgili bir vaaz duyduktan sonra “Sürekli ilerleyen ve devam eden bilimsel araştırmalar, Tanrı’nın çalıştığı yeni yolları ortaya çıkaracak ve bize bilinmeyenlerin daha derin açıklamalarını getirecektir” demiştir.

Köleliğe karşı gelmiş, kadınların oy hakkını savunan süfrajet hareketine destek olmuştur. Maria Mitchell, 28 Haziran 1889’da Massachusetts’de, yetmiş yaşında hayatını kaybetmiş ve Nantucket’taki Prospect Hill Mezarlığı’nda aile üyelerinin yanına gömülmüştür. 1 Ağustos 2013’te, Google, Maria Mitchell’i bir evin çatısında teleskopu ile kuyruklu yıldızlara bakarken tasvir eden bir “Goodle Doodle” tasarlamıştır.

Kaynaklar:

https://www.biography.com/people/maria-mitchell-9410353

https://www.huffingtonpost.com/entry/12-famous-scientists-on-the-possibility-of-god_us_56afa292e4b057d7d7c7a1e5

https://en.wikipedia.org/wiki/Maria_Mitchell

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.