Yurtdışında ücretsiz okuyabileceğiniz üniversiteler

Yurtdışında üniversite okuyabilmek birçok öğrencinin hayali… Ancak eğitim ve konaklama masrafları gibi nedenlerden dolayı bu hayali gerçeğe dönüştürmek pek mümkün olmuyor. Yurtdışındaki bazı üniversitelerde eğitim görmek için servet ödemek gerekirken, bazı okullar ise herhangi bir ücret almıyor. İşte yurtdışında ücretsiz ya da düşük ücret ödeyeceğiniz üniversiteler…
1- TALLINN UNİVERSITY OF TECHONOLOGY – ESTONYA

Estonya’nın başkenti Tallinn’de bulunan Tallinn Üniversitesi Estonya’da bulunan tek teknik üniversite. 1918 yılında kurulan Tallinn Üniversitesi’nde ücretsiz mühendislik eğitimi almak mümkün.

2-CENTRAL EUROPEAN UNIVERSITY – MACARİSTAN

Orta Avrupa Üniversitesi (Central European University), 1991 yılında kuruldu. Üniversite Macaristan’ın başkenti Budapeşte’de yer alıyor. Oldukça zengin kütüphaneye sahip üniversitede, master öğrencilerinin %80’i, doktora öğrencilerinin de %92’si, %100 burslu okuyor.

3-UNIVERSITY OF BREMEN – ALMANYA

Bremen’deki üniversitede, tüm lisans ve yüksek programlarına, şehir içi ulaşım da dahil sömestr başına 275 Euro ödeyerek okumak mümkün.

4-NATIONAL RESEARCH UNIVERSITY HIGHER SCHOOL OF ECONOMICS – RUSYA

1992’de kurulan Natıonal Research Unıversıty Hıgher School Of Economıcs, Rusya’nın başkenti Moskova’da yer alıyor. National Research University Higher School of Economics’te tüm doktora programları ücretsiz.

5) AALTO UNIVERSITY – FINLANDIYA

Finlandiya’nın başkenti Helsinki’de yer alan Aalto University’de tüm eğitim programları ücretsiz olarak sunulmaktadır. Aalto University’nin dünya çapında 400’den fazla üniversite ile ortaklığı bulunuyor.

6-UNIVERSITY OF VIENNA – AVUSTURYA

1365 yılında Avusturya Dükü IV. Rudolf tarafından kurulan Viyana Üniversitesi, Orta Avrupa’daki en eski üniversitelerden biri olarak dikkat çekiyor. Viyana Üniversitesi’nde yaklaşık 130 tane bölüm, 50’ye yakın enstitü bulunmaktadır. Dünyanın en iyi üniversite sıralamalarında üst sıralarda yer alan üniversitede, sömestr başına 726 Euro’yla istenen bölüme kayıt yapılabilir.

7) CHARLES UNIVERSITY IN PRAGUE – ÇEK CUMHURİYETİ

7 Nisan 1348 yılında kurulan Charles University Çek Cumhuriyeti’nin başkenti Prag’da yer alıyor. Turizmin gözde kentlerinden biri olan Prag’da, 500 Euro’dan başlayan fiyatlarla istediğiniz bölümde okuma şansı yakalayabilirsiniz.

8) UNIVERSITY OF COLOGNE  – ALMANYA (KÖLN)

500’ün üzerinde profesörün bulunduğu üniversitede lisans ve yüksek lisans programlarında, sömestr başına 250 Euro ödeyerek okuyabilirsiniz.

9) KAUNAS UNIVERSITY OF TECHNOLOGY – LİTVANYA

Litvanya’da 1922 yılında kurulan Kaunas University of Technology, sömestr başına 700 Euro’dan başlayan fiyatlarla okuma şansı sunuyor. Litvanya’da yaşama şansı sunan Kaunas University of Technology, Baltık Denizi’ndeki en büyük teknik üniversite.

10) UNIVERSITY OF BELGRADE – SIRBİSTAN

Tarihi 1800’lerin başına dayanan Belgrad Üniversite’si, 1905 yılında üniversite statüsüne yükseltildi. Sırbistan’ın başkentinde bulunan üniversite, Balkanlar’daki en büyük üniversitelerden biridir. Üniversiteye ait 31 fakülte, 8 araştırma merkezi bulunmaktadır. Belgrad Üniversitesi’nde yıllık 1000 Euro’dan başlayan fiyatlarla okuyabilirsiniz.

Kaynak: NTV

Yurtdışında ücretsiz okuyabileceğiniz üniversiteler” için bir yorum

  • 09/09/2018 tarihinde, saat 13:15
    Permalink

    Bu makale cidden çok iyi oldu benim için Ukraynadaki okul fiyati 100.000 dolar civarıydı ve ücretsiz eğitim veren yerler olduğunu bilmiyordum teşekkürler.

    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.