86 yaşında aramızdan ayrılan usta yönetmen Milos Forman’ın efsane filmleri

Usta Yönetmen Milos Forman’ın efsane filmleri

“Hair”, “Amadeus” gibi efsane filmlerin yönetmeni Milos Forman, bugün (14 Nisan), 86 yaşında hayata gözlerini yumdu. Özellikle “Hair” müzikaliyle gönlümüzde taht kuran usta yönetmen, bir röportajında şöyle demiştir: “Öğrencilerime her zaman bir sahneyi çekerken iki master plan çekin derim. Çünkü ne yaptığını yönetmen çoğunlukla bilmez; bari çok büyük hatalarda kaçabileceğiniz iki sığınağınız olsun”.

Seni filmlerinle olduğu kadar, alçakgönüllülüğünle de hatırlayacağız Milos Forman. Bırak, güneş içeri girsin ve aydınlanalım filmlerinle.

 

Guguk Kuşu (One Flew Over the Cuckoo’s Nest, 1975) IMDb: 8.7

Randle P. Murphy, tutuklu bulunduğu cezaevinden kurtulmak için aykırı hareketlerde bulunup deli taklidi yapan akıllı bir kişiliktir. Bu uyumsuz tavırları, cezaevi yönetiminin gözüne batınca akıl hastanesine gönderilir. Yeni mekanı olan bu hastanede de deli olduğuna herkesi inandırmak için türlü numaralar dener. Hastanede de aykırı davranıp kurallar dışına çıkmasıyla hastane yönetiminin dikkatini çeker. Hastanenin asık suratlı hemşiresi Ratched, Randle’ın her hareketini izlemeye başlar. Randle, diğer akıl hastalarının iyileşmesi için çeşitli yöntemler denerken; hemşiren Ratched ile aralarındaki gerilim daha da artacaktır.

Jack Nicholson’un efsane oyunculuğuyla taçlanan ve beş adet Oscar ödülü bulunan “Guguk Kuşu”, Milos Forman’ın en muhteşem filmlerinden biri, kuşkusuz. Film, dünya sinemasında da kült denilebilecek bir konumda yer alıyor.

Guguk Kuşu
Guguk Kuşu
Amadeus (1984) IMDb: 8.3

Müzik konusunda tanrısal bir yeteneğe sahip olan Mozart, davranışsal açıdan toplumdan kopuk ve aksi bir tiptir. Antonio Salleri ise her ne kadar hırslı ve azimli olsa da müzikte Mozart kadar başarılı olamamaktadır. Amadeus Mozart ve Antonio Salleri arasındaki ilişkiyi ve Salleri’nin gözünden Mozart’ı gözler önüne seren film, kült denilecek kadar iyi filmler arasında yerini almaktadır.

Film; Tom Huice ve F. Murray Abraham’ın güzel performanslarıyla da başarısını ortaya koymaktadır.

Amadeus
Amadeus
Hair – Bırak Güneş İçeri Girsin (Let the Sun Shine In, 1979) IMDb: 7.6

Oklahoma’dan New York’a gelerek hippi bir grupla arkadaş olan Claude, Sheila adlı bir kıza aşık olur. Ancak Claude Vietnam Savaşı için orduya çağrılınca bu mutlulukları kısa sürer. Tam bir görsel ve işitsel şölen sunan müzikal, 60’lı yılların gençliğini ve müziklerini yansıtmasıyka, o dönemin ruhunu ortaya koyuyor. Film; politik protestolar, cinsel devrim ve feminizm gibi unsurları odağına alarak, dünyayı daha güzel bir yer haline getirmeye çalışan çiçek çocuklara da bir selam gönderiyor.

Danslarıyla ve müziğiyle olduğu kadar verdiği evrensel mesajlarla da dünyanın en iyi müzikallerinden olan Hair, John Savage ve Beverly D’Angelo tarafından hayat verilen karakterlerin uyumuyla da göz kamaştıran bir sinematografiye dönüşmüştür.

Hair
Hair
Aydaki Adam (Man on the Moon, 1999) IMDb: 7.4

Tek kişilik gösterilerin sıradışı komedyeni Andy Kaufman, Saturday Night Live adındaki televizyon şovuna ilk kez çıkacaktır. Güldürmekten çok izleyiciyi şoke etmeyi amaçlayan, nerede gerçek, nerede rol yaptığı belli olmayan, keskin zekasıyla öne çıkan Andy Kaufman, kendine has tarzıyla klasik komedinin duvarlarını yıkmaktadır.

Komedi filmlerinin vazgeçilmez oyuncusu Jim Carrey, başrolü üstlendiği bu filmdeki performansıyla Altın Küre ödülünü kazanmıştır.

Man on the Moon
Man on the Moon
Bir Zamanlar (Ragtime, 1981) IMDb: 7.3

Filmde; 20. yüzyılın başlarında, New York’ta başarılı bir piyanistken, tüm hayatını mahvedecek bir olayın ortasında kalan ve yılmadan adaleti arayan Coalhouse Walker adlı kadının onurlu mücadelesi ele alınıyor. E.L. Doctorow’un o dönem Amerika’sının arka planını gözler önüne seren ve çok satan kitabından uyarlanan film, aynı zamanda James Cagney’in son filmidir.

Ragtime
Ragtime

BONUS: Milos Forman’ın  Sight and Sound’a verdiği en iyi 10 film listesi:

1-) Amarcord – Federico Fellini

2-) American Graffiti – George Lucas

3-) Citizen Kane – Orson Welles

4-) City Lights – Charlie Chaplin

5-) The Deer Hunter – Michael Cimino

6-) Les Enfants Du Paradis – Marcel Carne

7 ) Giant – George Stevens

😎 The Godfather – Francis Ford Coppola

9-) Miracle in Milan – Vittorio de Sica

10-) Raging Bull – Martin Scorsese

 

Yazar: Selin Göknar

academilist.com

Daha fazlası için…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.