Verimli ders çalışmanın altın kuralları

Herkes ders çalışabilir ama herkes verimli ders çalışmaz verimli ders çalışmak için doğru yönteme ve araçlara ihtiyaç vardır. Anlayarak öğrenmede en önemli unsur bilgiyi iyi organize ederek ve bağlantı kurarak öğrenmedir. Böylece önceki öğrenilen bilgiler de kullanılarak bilginin ihtiyaç anında transferi gerçekleşir. Bireyler kendi öğrenme sürecini kontrol edip; öğrenme ortamlarını düzenlediklerinde kendi performanslarını da tahmin edebilirler.

Verimli bir öğrenme ve ders çalışma süreci için yapılması gerekenler:

 • Beyninizi kullanın

Vücudumuzda kullanıldıkça yıpranmayan ve tükenmeyen tek organımız beynimiz. Ne kadar çok çalışırsa performansı da o kadar artar.  Öğrenme beyin için nefes alıp verme kadar doğal bir işlemdir.

 • Çalışma zamanlarınızı planlayın

Ne zaman çalıştığınızda daha iyi öğrendiğinizi tecrübe etmişsinizdir. Bazıları sabah erken, bazıları gün içinde herhangi bir saat, bazıları da gece öğrenen grubundadır.

 • Taslak hazırlayın

Eğer birisinden bir ev resmi çizmesini isteseniz sizce önce ne çizer? Tabii ki genel çerçevesini.

 • Plan yapın

Yakındaki bir obje gösterilmeden önce uzak çekim yapıldığında anlatılmak istenen durumu daha kolay anlayabiliriz. Okurken, yazarken, açıklarken veya sınavlara çalışırken bilgiler en genelden daha özele doğru sıralanmalıdır.

 • Bölün

Fil büyüklüğündeki bir şeyi nasıl yiyebilirsiniz? Cevap: Her seferinde bir ısırıkla. Bu yüzden zamanınızı ve işinizi bölün.

 • Farklı şeyler yapın

Hep aynı şey üzerinde çalışmak ve okumak bir süre sonra dikkatinizin dağılmasına sebep olabilir. Kahve için, kitap okuyun, yürüyüşe çıkın veya sevdiğiniz başka bir şey yapın.

 • Kuluçkaya yatırın

Çok şey öğrendiğimizde beynimizin bunları işlemesi (anlamlandırması ve bağlantı kurması) için zamana ihtiyacı olur. Bir problemin çözümünü onun üzerinde düşünmeyi bırakıp bir süre başka bir şeyle ilgilendiğimizde bulabiliriz. Bir ödevi önceden bitirip bir köşeye bırakıp düzeltmeleri daha sonra yapmalısınız. Okumada ya da anlamada zorlandığımız bir şeyi ertesi güne bırakabilirsiniz eğer son güne bırakmadıysanız

 • Gözden geçirin

Bir dersin notlarını ya aynı gün ya da ertesi gün mutlaka gözden geçirin. Her hafta bütün ders notlarınızı özetleyin. Böylece sınava çalışmak için sınavdan önce notlarınıza sadece göz atmanız yeterli olur.

 • Çevrenizi düzenleyin

Çalıştığınız ortam, oturduğunuz koltuğun rahatlığı ya da dışarıdan gelen uyaranlar çalışma veriminizi etkiler. Bu yüzden çalışma ortamınızı düzenleyin.

 • Yardımcı kaynaklar kullanın

Teknoloji, arkadaş ve danışman gibi öğrenmede size yardımcı olacak rehberleri ve araçları kullanmak daha verimli çalışmanıza olanak sağlayacaktır.

 • Vurgulayın

Sadece okumayın. Okuduğunuz metnin haritasını çıkarın, altını çizin ve tekrar yazın. Bu öğrenmenizi kolaylaştıracaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.