Araştırma: Türkiye’de gençliğin yüzde 40’ı kadına gerektiğinde tokat atılabilir diyor

Sia Insight’ın 15-24 yaş grubu, Türkiye kent nüfusunu değişkenlerine göre temsil eden 2 bin gençle 45 dakikalık yüz yüze görüşmelerle yapılan ve Dr. Fatoş Karahasan’ın ‘Açılın Gençler Geliyor’ kitabında yer alan gençlik araştırması Türkiye gençliği ile ilgili kapsamlı bir araştırmanın sonuçlarını ortaya koyuyor.

Posta Gazetesi’nden Işıl Cinmen’in haberine göre araştırmadan bazı notlar şöyle:

Genç kadınların yüzde 19’u, erkeklerin ise yüzde 25’i “Bir kadına gerektiği durumda tokat atılabileceği” önermesine katılıyor. Tokatı hak etme nedenleri ise şöyle sıralanıyor: Başka erkeklerle konuşmak (yüzde 8). Kocasıyla cinsel ilişkiye girmeyi reddetmek (yüzde 6). Yemeği yakmak (yüzde 6). Çocuklarını ihmal etmek (yüzde 6).

“Kiminle komşu olmak istemezsiniz?” sorusuna verilen cevaplara göre gençlerin yüzde 39’u komşu seçiminin kendisi için sorun yaratmayacağını söylüyor. Siyasi görüşü olanlar bunu daha çok sorun ediyor. Sonuçlar şöyle: Uyuşturucu kullananlar (yüzde 37), eşcinseller (yüzde 29), fuhuş yapanlar (yüzde 27), alkol kullananlar (yüzde 27), sabıkalılar (yüzde 26), tarikat üyeleri (yüzde 24), transseksüeller (yüzde 22), açık giyinenler (yüzde 19), Müslüman olmayanlar (yüzde 17), zihinsel engelliler (yüzde 15), ateistler (yüzde 14), evinde evcil hayvan besleyenler (yüzde 11), kadınların örtünmediği aileler (yüzde 7). Eşcinsel komşu istemeyenler içinde İstanbul’da yaşayan gençler oran olarak başı çekiyor. Milliyetçi siyasi görüşte olanların, eşcinsel biriyle komşu olmak istememe oranı, diğer gruplara göre en yüksek.

Yüzde 69’u çalıştığı yerden memnun ama yüzde 55’i kendini güvende hissediyor. Demek ki, her iki kişiden biri, işte mutlu değil. Mevcut işlerini geçici bir durak olarak görüyorlar. Hayallerindeki işe geçmeyi ümit ettikleri için, çalıştıkları şirkete bağlılıkları da düşük.

Pasaportu olmayanların yüzde 88’i önümüzdeki bir sene içerisinde almayı planlamıyor. Tatil amaçlı olarak yurtdışına çıkanların oranı da sadece yüzde 1. Yüzde 89’u yabancı dil bilmiyor. Yüzde 61’i hiç uçağa binmemiş. Hiç tatil yapmadığını belirtenlerin oranı yüzde 20. Yani her beş gençten biri hayatında bir kez bile tatile çıkmamış.

Yüzde 72’si kendisini sağlıklı hissettiğini, yüzde 76’sı ise son bir sene içinde hastaneye gitmediğini söylüyor. Ancak, kişisel bakım ve spora ilgi düşük. Örneğin, “Dün dişlerinizi fırçaladınız mı?” sorusuna sadece yüzde 35’i ‘evet’ diyor. “Duş yaptın mı?” sorusuna ise sadece yüzde 30’u olumlu cevap veriyor. Yüzde 83’ü bugüne kadar cinsellikle ilgili eğitim almamış. Eğitim alanların yüzde 43’ü ise bunu internetten almış.

18 yaşından büyük gençlerin yüzde 42’si sigara kullanıyor. Her 10 gençten dördünün sigara içiyor olması, gelecek nesillerin de sağlık sorunlarının yüksek olacağının işareti. Ve yüzde 88’i spor yapmıyor.

Kaynak: Posta

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.