Hatasız kul da olmaz tez de: Tez yazma sürecinde yapılan yanlışlar

Hatasız kul da olmaz tez de: Tez yazma sürecinde yapılan yanlışlar

 

Kötü planlama ve zaman yönetimi

Karşılaşılan en yaygın problemlerden birincisi öğrencilerin teze başlamayı sürekli ertelemesidir. Tezi bitirmek için daha çok zaman olduğunu düşünmek ve yapılması gerekli işleri zamanında yapmamak teslim tarihi yaklaştıkça kaygı ve stres yaratacaktır. Size verilen süre aslında çok değil bir tez yazımı için gerekli asgari süredir. Bu zaman doğru planlanmalı ve kullanılmalıdır. Bazı aşamalar sizin tahmin ettiğinizden uzun sürebilir. Zaman çizelgeniz gecikme ve aksaklıklar da göz önünde bulundurularak hazırlanmalıdır. Zaman çizelgenizi düzenli olarak gözden geçirmek sizin sonraki işler için ayırdığınız zamanı yeniden düzenlemenize yardımcı olur.

Geniş araştırma konusu seçme

Seçtiğiniz konu çalışmanızın temelidir. Çalışmak istediğiniz konuyu mümkün olduğu kadar daraltarak işinizi kolaylaştırın. Danışmanınız bu konuda yardım edecektir. Birçok yeni doktora öğrencisi, çalışma alanıyla ilgili akademik dergilerde ve kitaplarda okudukları büyük sorunları ele almak ister. Ancak bu öğrenciler, okudukları araştırmaların arkasında profesyonel araştırmacıların ve ekiplerinin bulunduğunu göz ardı ederler. Bu araştırmalar genelde belli bir bütçe ile desteklenmiş ve geniş zamana yayılmış araştırmalardır.

Uygun bir tez cümlesi oluşturamama

Bir tez cümlesi, tezinizin en kritik kısımlarından biridir çünkü araştırmanızın amacını belirtir. Tez cümleniz doğru bir biçimde ifade edilmelidir.

Yeterli literatür taraması yapamama

Literatür taraması bölümü araştırdığınız problemle ilgili kapsamlı bir materyal analizi sağlar. Araştırma sorusuna ilişkin teoriler, tarihsel değerlendirme ve güncel görüşler sağlar. Çoğu öğrenci, çok fazla doğrudan alıntı yapma, makalelerin kısa özetlerini yazma veya kendi fikirlerini ifade etme hatasını yaparlar. Literatür taramasının argümanlarınızı desteklemek için kanıt sağlama ve araştırma problemi hakkındaki uzmanlığınızı gösterme şansı sağladığını unutmayın.

Veri toplama sürecini yönetememe

Çoğu öğrencinin karşılaştığı bir başka problem, argümanlarını desteklemek için ilgili verileri bulma konusunda yaşadığı zorluktur. Devlet kurumları, sivil toplum örgütleri ve telekomünikasyon şirketleri gibi başka bir kaynaktan gelen istatistikleri kullanmayıp verileri kendiniz toplamayı planladıysanız gerekli zamanı ayırdığınızdan emin olun. Veri toplama için tahmini bir bütçe hesaplaması yapın. Sizden istenen araştırma izinleri olmadan veri toplayamayacağınızı unutmayın.

Araştırmanın amacından sapma

Birçok doktora öğrencisinin tezleriyle doğrudan bağlantılı olmayan konular hakkında yazma ve tartışma eğilimi vardır. Bunu konu alanındaki uzmanlıklarını göstermek için ya da doğru bir taslak hazırlayamadıkları için yaparlar. Araştırma tez cümlesine dayalı bir arka plan sağlamakta zorluk çekerler. Yazmaya başlamadan önce başlıklar ve alt başlıkların olduğu ayrıntılı bir içerik taslağı hazırlayıp takip edin. Belirli bir konu hakkında ne kadar bilginiz olursa olsun, ne kadar ilginç olduğunu düşünürseniz düşünün özellikle de doğrudan sizin çalışmanızla ilgili değilse bu konu ile ilgili bilgi vermeyin. Sorulması gereken soru: “Bu çalışmayı okuyanların neleri bilmesi gerekiyor?”

Danışman ve komite üyeleriyle iletişimde olmama

Öğrencilerin yapabilecekleri en yaygın ama en kötü hatalar arasında, taslak süreci boyunca danışman ve komite üyeleriyle iletişim halinde olmamaktır. Öğrenciler özellikle komite üyelerinin savunmadan önce rahatsız edilmemeleri gerektiğini düşünmektedir. Bu hatalı bir varsayımdır. Komiteniz tezinizin kaderini belirleyecek dolayısıyla savunmadan önce taslaklarınızın kopyalarını vererek gözden geçirmelerini istemelisiniz.

İhtiyaç durumunda yardım istememe

Bir tezin planlanması, sürecin yönetilmesi ve yazımı karmaşık ve zor bir görevdir. İhtiyaç duyulan yardım arayışının sürekli ertelenmesi önemli bir hatadır. Danışman ilk başvurulacak kişidir fakat tek kişi değildir. Bu konuda başka uzman kişiler, sizden daha deneyimli meslektaşlarınız ya da dönem arkadaşlarınız size yol gösterebilir.

Yazmak için yeterli zamanı ayırmama

Tez yazmak için oturulduğunda genellikle öğrenciler farkında olmadan yazmaya karşı bir direniş gösterir ve farklı şeylerle uğraşmaya başlarlar. Bir süre sonra yazmayı başka güne erteleyerek yazmayı sürekli geciktirirler. Teziniz için günlük ayırmanız gereken belli bir zaman dilimi olmalıdır ve bu 30 dakikadan aşağı düşmemelidir.

academilist.com

Daha fazlası için…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.