Tez yazma süreci: Günde en az 1000 kelime nasıl yazılır?

Adım adım tez yazma süreci

 

Birinci adım: Çalışma masanızda daha az zaman harcayın

Günde en az 1000 kelime yazmanın sırrı, kendinize sınırlı bir zaman aralığı vermektir. Bütün gününüzü  tez yazma ya ayırdığınızda günün sonunda kendinizi çıldırtabilirsiniz. Bu yüzden, günün bir çeyreğinden azını yeni bir metin oluşturmaya ayırın ve ardından mola verin ve daha sonra temizlik için geri dönün.

İkinci Adım: İki saat kuralını hatırlayın

Çoğu insan günde iki kez gerçekten çok iyi ve yaratıcı çalışma saatlerine sahiptir.  Yeni ve “gerçek” fikirlerin sayfa üzerinde ilerleyeceği iki saat. Çoğumuz için kahvaltıdan sonra ve öğlen yemeğinden önce bunun için en iyi zamandır – sizin için günün herhangi bir saati de olabilir. Yani, yeni şeyler yazmak, masanıza oturduğunuzda yapacağınız ilk şey olmalıdır. E-posta çağrısına direnmekte zorlanıyorsanız hızlı bir bakış atıp öğle yemeği zamanına kadar kapatmalısınız.

Üçüncü adım: Ortadan başlayın

Son teslim tarihi yaklaştığında bölümler üretmek kısa metinler üretmekten daha zordur.  Zaman kısa ise büyük bölümleri ve bölümler arası geçişleri yazmayı daha sonraya bırakın.

Howard Becker  “Sosyal Bilimciler İçin Yazma” kitabında “Henüz yazmamışsam nasıl giriş yazabilirim?” diye sorar. Tez yazarlarının çalışmalarını bölümler yerine “parçalar” açısından düşünmelerini tavsiye eder. Bir parça iki sayfa uzunluğunda herhangi bir şey olabilir. Her alt başlık arasındaki metni bu kısa metinler olarak düşünebilirsiniz. Bu biçimde tasarlamak ve düşünmek yazara hız kazandırır.

Dördüncü Adım: Olabildiğince iyi değil mümkün olduğu kadar çabuk yazın  

Bu tavsiye ayrıca düşünmenin yazım sırasında gerçekleştiğine işaret eden Becker’den gelir. Süreci yavaşlatmanın en kesin yolu, düşüncenizin iyi olup olmadığı konusunda çok fazla endişelenmektir. Bu yüzden kötü yazma hakkınızı kullanın ve bir kelimeyi hatırlayamıyorsanız başka eş anlamlı kelimeler kulanın. Yavaşlamayın ve çok fazla düşünün.

Yaklaşık 10 ila 15 dakika arasında özgürce yazma denemeleri yapın. Dinlenmeye ihtiyaç duyduğunuzda metni gözden geçirin.  Bunu iki saat boyunca yaparsanız, 1000’den fazla kelime üretmeniz olasıdır.

Beşinci Adım: Dinlenmeye bırakın… sonra yeniden yazın

Yargılamadan yazdığınız için, dördüncü adımda ürettiğiniz kelimelerin çoğu saçmalık olur. Düzenleme işleminde bu “saçma” fazlalığı atmak, peşinde olduğunuz güzel metni görünür kılacaktır. Fakat bunu yapmadan önce mutlaka bir mola verin. Dışarıda arkadaşlarınızla kahve için, akşam yemeği yiyin, köpeğinizi gezdirin ya da TV izleyin. Masanızdan birkaç saatliğine uzaklaştıktan sonra eleme ve düzenleme yapmaya başlayabilirsiniz.

 

academilist.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.