Öğretmen adayları neden intihar ediyor? Kimler sorumlu?

“Aydın’ın İncirliova İlçesi’nde yaşayan 25 yaşındaki Merve Çavdar, depresyon haplarını içerek intihar etti. İddiaya göre 2014 yılında Sosyal Bilimler Öğretmeni olarak mezun olan Çavdar’ın atanmasının gerçekleşmediği ve işsizlik nedeniyle bir süredir bunalımda olduğu öne sürüldü.”

“Aydın’ın İncirliova ilçesinde yaşayan 25 yaşındaki Merve Çavdar, 2014 yılında Sosyal Bilimler Öğretmeni olarak mezun oldu.”

Aydınlı Sosyal Bilgiler Öğretmeni Merve Çavdar’ın erken biten hayatı, ülkemizde böyle soğuk yüzlü haberlerin  konusu oldu. Bu konu birkaç gün gündemde kaldıktan sonra unutulacak ve atanamayan öğretmenler sorunu yeni bir haberin konusu oluncaya değin rafa kaldırılacak. Merve Çavdar atanamayan bir öğretmen, hem de atanma ihtimali çok az olan bir öğretmen: Çünkü Sosyal Bilgiler Öğretmenliği mezunu. Geçtiğimiz yıl, aynı bölüm mezunu İsa Erdoğan da intihar etmişti. Şüphesiz ki bu intiharlar bir tesadüf değil, çünkü bu bölümden mezun olan öğretmen adaylarının atanma ihtimalleri son derece kısıtlı ve bu durumun pek çok genci bunalıma sürüklemesi de kaçınılmaz.

Sosyal Bilgiler öğretmenliği için yılda 1000’i geçmeyecek sayıda alım yapılırken, her yıl Sosyal Bilgiler Öğretmenliği mezunu öğrenci sayısı on binleri geçiyor. Her yıl varolan mezunlara yenileri ekleniyor. Atanmak her geçen gün daha da imkânsız hale geliyor. Gereken puanı almak çok zor, fakat bu puanı almak dahi atanmaya yetmeyebiliyor: Çünkü mülakat sistemi de pek çok öğretmen adayı için elenme gerekçesi olabiliyor.

Öğretmen olmak için okuyan bir insanın Türkiye’de başka bir mesleği yapması da son derece zor; çünkü aldıkları eğitimin piyasada pek çok sektörde karşılığı yok. Ayrıca, Türkiye’de özel okulların sayısı da belli ve bu özel okullar içinde Sosyal Bilgiler öğretmeni olarak mezun olan birinin istihdam edilebilmesi de çok zor.

İşsiz mezun yetiştiren sistem sorgulanmalı

Sonuç olarak yıllarca emek verdikten sonra mezun olup, mezun olduktan sonra atanmak için yıllarca dershaneye giderek, gece gündüz çalıştıktan sonra, hala atanamamak ya da iş bulamamak gibi bir durum, sadece eğitim fakültesi mezunu Merve için değil bugün birçok üniversite mezunu için kaçınılmaz son oluyor.

Merve Çavdar’ı intihara sürükleyen belki başka nedenler de vardır, ancak hayatı boyunca emek verip hala atanamamış olması da muhakkak ki bu nedenlerden bir tanesidir. Yıllardır dile getirildiği halde bir türlü çözülemeyen bu sorunla ilgili gereken adımlar atılmazsa daha buna benzer başka vakaların da yaşanması kaçınılmaz görülmektedir:

Yapılacak olan; başkaca önlemlerin yanında, kamunun ve özel sektörün ihtiyaçları ne ise tespit edip, üniversiteleri, fakülteleri buna göre yapılandırmaktır. İnsanları, yılardır emek verdikleri halde hala işsiz, umutsuz bırakan bir sistemin sorun üretmesi son derece muhtemeldir. Bu problem çözülmediği sürece, atanamayan öğretmen sayısı çalışan öğretmen sayısını geçecek ve gencecik insanların başka intihar olayları da basına konu olmaya devam edecektir.

 

academilist.com

Daha fazlası için…

Öğretmen adayları neden intihar ediyor? Kimler sorumlu?” için bir yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.