Oğlunun ölümü pahasına Nazizm duyurusunu imzalamadı

Oğlunun ölümü pahasına Nazizm duyurusunu imzalamadı

Max Karl Ernst Ludwig Planck (1858-1947), Alman fizikçi. 1918 Nobel Fizik Ödülü sahibi. Almanya’nın Kiel şehrinde entelektüel bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi. Aldığı fizikeğitimi sonunda daha otuz yaşında iken Berlin Üniversitesi fizik kürsüsüne atandı.Bilim dünyasına en önemli katkısı “kuantum kuramı”nı geliştirmiş olmasıdır. Onun ortaya attığı kuantum kuramı, o güne değin bilinen fizik yasaları içinde devrimsel ve çığır açıcı nitelikteydi.

Max Karl Ernst Ludwig Planck
Max Karl Ernst Ludwig Planck

O,   kuantum   teorisinin  pozitivist   açıdan   yorumlanmasına   karşı   çıktı   ve   tıpkı Einstein  gibi o da, âlemdeki objektif kanunların varlığı fikrinden dini inanca giden yolu izledi. Planck’a  göre,  Din  ile   ilim   arasında   hiçbir   zıtlık yoktur;   tam   tersine   biri  ötekine   daima yardımcı olur.  Ve   yine   Planck’a   göre,   “bilim,   doğanın   nihai  gizemini   çözemez   çünkü   biz,   çözmeye çalıştığımız gizemin parçasıyız.”   Planck ayrıca “Din ile doğal bilim birlikte şüpheciliğe, doğacılığa, inançsızlığa ve batıl inanca karşı (Tanrı uğruna) amansız bir savaş vermektedir.”demiştir.

Max Planck, ilk eşi çocukluk arkadaşı Marie Merck ile 1885 yılında evlendi. 1909 yılında eşi ölünce, kuzeni Marga von Hösslin ile evlendi. Filozof Max Planck, yaşamı boyunca mutsuz ve trajik olaylarla karşılaştı. İlk eşini 1909’da,büyük oğlu Karl da 1916 yılında I. Dünya Savaşı’nda cephede öldü. İkiz kızlarının ikisi de doğum yaparken öldü. 1944 yılında Berlin’deki evleri müttefik bombardımanları sırasında isabet aldı; bütün notlarını, belgelerini, kitaplarını kaybetti. Bu erdemli kişi, ne yazık ki, uzun yaşamının son yıllarında yine trajik bir karar verme kzorunda kaldı. Yedi çocuğundan hayatta kalan tek oğlu Erwin, kendisi gibi Nazizm karşıtı görüşlere sahipti ve 1944’te Hitler’e suikast suçlamasıyla  yakalananlar arasındaydı.. Nazi  yöneticilerinin   yaşlı   Planck’a  önerileri   “basit”   olduğu  kadar   korkunçtu:   “Nazizm’e inanç ve bağlılık duyurusunu imzala, oğlun idamdan kurtulsun!”

Planck,   tek   umudu   olan   oğlunun   ölümü   pahasına,  yaşam   anlayışına   ters   düşen   bildiriyi imzalamadı… İkinci Dünya Savaşı’nın bitmesinden sonra Göttingen’e yerleşen  Max Planck, 4 Ekim 1947 tarihinde Göttingen’de vefat etti.

 

academilist.com

Daha fazlası için…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.