Markaların isim hikayeleri

İsim bir marka yaratmak için en önemli aşamalardan birisidir. Güvenilir olması, merak uyandırması önemlidir. Örneğin Nike orijinalde (Blue Ribbon Sports) iken Nike halini almıştır. Çünkü Nike, adını zaferi temsil eden Yunan tanrıçasından almaktadır.

Samsung’un anlamı Korece 3 yıldız anlamına gelmektedir ki; bu da yıldızların güçlü, büyük ve sayısız olmaları üzerinden sembolize edilmiştir.Samsung’un ilk ürünleri kurutulmuş balık, sebze, noodle ve meyvedir. Şu an teknoloji sektörünün en önemli aktörlerinden biri olan şirket, roket, sigorta ve finans sektörlerine de el atmıştır. 1987’de ölen şirketin kurucusu Lee ByungChull’un oğlu KunHee Lee’de CEO olduktan sonra elektronik üreticiler sektöründe ilk 5’e girmeyi hedeflemiştir. İçeriğin grafiğinde ise, marka logosunun yıllar içerisindeki değişimi görülmektedir.

Akıllı telefon piyasasından çekilen bir zamanların efsanesi Nokia da hayatına elektronik sektöründe başlamamıştır.1865 yılında Finlandiya’nın Tammerkoski şehrinde kâğıt hamuru fabrikası açan firma, 1868 yılında su akışının daha iyi olduğu Nokia kentine çok yakın olan Nokianvirta nehrinin dibine kurulmuştur. Şirketin markalaşması da 19. yüzyılın sonlarını bulmuştur.1967 yılında resmi olarak Nokia Şirketi olarak açılıp lastik, kablo, ormancılık, elektronik ve elektrik üretimi sektörlerinde faaliyet göstermiştir. Günümüzde ise Micrasoft’a satıldıktan sonra üç işletme devam etmektedir. Nokia Networks, HERE ve Nokia Teknolojileri.

Şu an dünyanın en büyük firmalarından birisi olan Apple, şirketin kuruluş aşamasında iki isim arasında kalmıştır. MatrixElectronics ve Apple Computer seçenekleri arasından Apple’da karar kılınmıştır. Steve Jobs ise bunu şöyle açıklıyor: “Birincisi elmayı çok seviyorum. İkincisi ise Apple telefon rehberinde Atari’den önce geliyor”. (Jobs önceden Atari’de çalışmıştır.) 2007 yılında ise isimden computer atılarak sadece Apple kalmıştır. Bugünkü duruma bakıldığında, Apple tüm dünya tarafından bilinen bir marka iken, Atari yıllar önce piyasadan çekilmiştir. Bunun yanı sıra Atari ismi Japonca’da bir fiil olarak “hedefi vurmak” anlamına gelmektedir.

Birçok diğer firma gibi, LG de piyasaya şu an kullandığı isimle giriş yapmamıştır. Goldstar, Kore Savaşı’ndan sonra elektronik piyasasına gereken önemi vermek amacıyla kurulmuştur. Goldstar’a kardeş şirket olarak Lak-Hui (Lucky) şirketi kurulmuş, sonrasında LuckyGoldstar şirketi doğmuştur. Bu da aslında bugünkü LG ismine bizi götürmektedir; ancak şirket slogan olarak “Life is Good” u kullanıyor. Bugün şirket tarafından ise ismin kökeniyle ilgili net bir açıklama gelmemektedir.

Bugün birçok insan marka isminin açılımını “Yüksek Teknolojili Bilgisayar” (High-TechComputer) olarak söylese de, aslında başka bir neden bulunmaktadır.1997 yılında kurulan HTC şirketin kurucuları H.T Cho ve CherWang’ın adlarının baş harfleri alınarak marka adı yaratılmıştır. (Gerçi bakınca H.T Cho ismiyle de şirket kurulabiliyormuş).

Spotify, bu konuda enteresan bir örnek teşkil etmektedir. İsveç kuruluşlu şirketin adının, yani Spotify’ın, İsveççe de bile bir anlamı bulunmamaktadır. Şirketin kurucuları Daniel Ek ve Martin Lorentzon oturmuş isim bulmak için çabalarken önerilerden birisi Spotify olmuştur; bu yanlış anlaşılmış ve sıkışıp kalmış bir kelime gibiydi. İkili hemen kelimeyi Google’da aratıp hiç bir sonuç olmadığını görmüşler ve kelimenin isim hakkını alarak piyasaya girmişlerdir.Site popüler olduktan sonra ikili isim için bir anlam aramaya başlamışlardır. “Kelimenin anlamının olmamasından biraz utandık” demişler ve sonra Spotify’ın Spot ve Identify kelimelerinden türediğini söylemişlerdir.

Sonny ismi de ilginç olarak biraz Latince, biraz da İngilizce argonun karışımıdır. Daha spesifik olarak ses anlamına gelen “SONUS” ve zengin genç adam anlamına gelen Sonny’nin karışımıdır. Ancak bu orijinal isim değildir. Şirket 1946 yılında Totsuko adında bir mühendislik firması olarak kurulmuştur. Amaçları ise araştırma yapmaktı.İlk ürününü 1947 yılında üreten firma, 1950 yılında ilk ses kayıt cihazını piyasaya sunmuştur. Marka ismi son halini ise 1950’li yıllarda almıştır.

(Kaynak: http://thenextweb.com/insider/2014/10/24…)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.