İyi ki teklif olarak kalmış dedirten yasa teklifi: Parfüm Kullanım Yasası

Victoria kraliçe olmadan epey önce, kokuların günlük yaşamda kullanımıyla ilgili ahlaki sorular ve sorunlar gündeme gelmeye başlamıştır. Diğer ülkelerde bunu aksi bir seyir olmasına ve sarayda veya varlıklı evlerde parfüm kullanımı zirve yapmasına rağmen, İngiltere’de durum daha farklı olmuştur. 1770 parlamentoya bu konuda bir yasa teklifi gelmiştir. Yasada şöyle denilmektedir:

Her türlü yaş, mevki, meslek veya dereceden, evli, dul veya bakire herhangi bir kadın, bu yasanın çıktığı tarihten itibaren eğer parfüm, boya, kozmetik sular, takma diş, peruka, demir korseler veya yüksek ökçeli ayakkabılar giyerek majestelerinin tebaasından herhangi bir erkeği baştan çıkarmışsa veya onu bu yolla evliliğe götürmeye yeltenirse, bu davranışları yürürlükteki büyücülükle mücadele yasası ve bu yasanın öngördüğü cezalar dairesinde değerlendirilecek, bu yolla sağlanmış bir evlilik akdi geçersiz sayılacaktır.

1770 yasa teklifi diye anılan ve koku tarihiyle ilgili hemen her kaynakta rastlanan bu metin oldukça sert yaptırımlarla doludur. Ancak, bu teklif parlamento tarafından kabul edilmemiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.