Türkiye’de en çok hangi bölüm mezunları iş buluyor ya da işsizlik ile boğuşuyor ?

Türkiye’de üniversite mezunları arasında iş bulma durumu, bölümlere göre değişiyor. 

Türkiye’de lisans mezunu olduğu halde iş gücü piyasasında yer alamayan çok sayıda genç var. Yüksek lisans ve doktora yaptığı halde, işsiz olanların da sayısı hayli fazla. Genç nesil  İşsizlik oranı, yüzde 20’nin üzerinde. Bu durum her şeyden önce yapısal sebeplere bağlı. Bir yanda eleman arayan sektörler, bir yanda ise iş arayan milyonlar.

Türkiye’de hangi bölümlerden mezun olanlar daha rahat iş bulabiliyor, hangi bölümlerden mezun olanlar işsizlik yaşıyor. Sonuçlar çok şaşırtıcı değil. Dörtte üçü birbiri ile davalı bir toplumda hukuk mezunlarının işsiz kalması, eğer kişinin özel bir çabası yoksa pek mümkün değil. Ya da sağlık sektöründe çalışan birinin, Türkiye gibi bir ülkede işsiz kalması ancak istisnai bir durum olabiliyor. www.dogrulukpayi.com adlı internet sitesinde yer alan ve TÜİK verilerine dayanan bilgilere göre, Türkiye’de işsizlik büyük bir sorun. Üniversite mezunları özelinde verilen bilgiler şu şekilde:

Türkiye’nin en önemli sorunlarının başında işsizlik geliyor.

Özellikle üniversite mezunları arasında yüksek seyreden işsizlik oranları, lise mezunlarını seçecekleri üniversite alanları konusunda daha dikkatli olmaya yöneltiyor. TÜİK verilerine göre 2016 yılında kurumsal olmayan 15-34 yaş arası nüfusun %8’i hiçbir okul bitirmezken %48,5’i lise altı eğitime sahip. Yüksekokul ve/veya yükseköğretim mezunları ise 15-34 yaş grubunun yaklaşık %19’unu oluşturuyorlar.

İşsizlik Tablo-1
İşsizlik Tablo-1

2016 yılı için yüksek öğretim mezunlarının yaklaşık %80’i işgücüne katılıyor, ama bunların %12’si iş bulamıyorlar. İşgücüne katılım ve işsizlik oranlarında da 2004’ten bu yana çok ciddi bir değişim de yaşanmamış durumda.

Eğitim seviyesine göre iş bulma durumu

Eğitim seviyelerine göre işsizlik oranının en düşük olduğu kategori %5,7 ile okur-yazar olmayanları içeriyor, fakat bu kategoride işgücüne katılma oranının çok düşük olduğuna dikkat etmek gerekiyor. Okur-yazar olmayanların sadece %18’i işgücüne katılabiliyor. Lise mezunlarının ise yarısından fazlası işgücüne katılırken, %13,4’ü işsiz durumda.

İşsizlik Tablo-2
İşsizlik Tablo-2

Yükseköğretim Mezuniyet Alanları Arasında Öne Çıkanlar Hangileri?

2016 verilerine göre, Hukuk fakültesi mezunu olup aktif olarak işgücünde olan her 100 kişiden sadece 6’sı iş bulamıyor. Sanat alanından mezun olanların ise beşte biri işsiz durumda. Hukuk ile beraber sağlık, veterinerlik, eğitim ve mühendislik işsizlik oranının yüzde 10’dan az olduğu diğer mezuniyet alanları.

İşsizlik Tablo-3
İşsizlik Tablo-3

Kaynak:

http://www.dogrulukpayi.com/bulten/mezuniyet-alanlari-arasinda-en-az-issizlik-orani-hukuk-ve-saglik

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.