İşçi sınıfı mücadelesini anlatan en güzel filmler

Bugün 1 MAYIS! İşçi, Emekçi ve Dayanışma Günü… Kapitalizmin altında, zor şartlarda çalışan, emek üreten işçilerin bayramı… Dayanışmayla, kapitalist güçlere direnerek haklarını arayan işçilerin yaşamlarını yakından görmeyenler, onların gerçek öyküsünü bilemez. Sinemada işçilerin haklarını araması konusunda çekilen filmler ise bu konuda fikir kazandırıp, farkındalığı artırmaya yardımcı olur. İşçilerin mücadelesini anlatan filmleri izlemek isteyenler, aşağıdaki 5 filmle bir başlangıç yapabilirler.

 “Dünyanın bütün işçileri, birIeşin! ZincirIerinizden başka kaybedeceğiniz bir şeyiniz yok!”

-Karl Marx

Modern Zamanlar (Modern Times, 1936) IMDb: 8.5

Charlie Chaplin, Şarlo tiplemesiyle zirveye çıktığı filmde; sanayileşmeye, makineleşmeye, vardiyalı çalışmaya ve kapitalizme Chaplince bir eleştiri getiriyor. Makineleşmeyle birlikte, işçilerin da paralel bir şekilde makinenin bir parçası haline gelmesi filmin ana konusunu oluşturuyor. Zengin patronlar ve köleleştirilmiş işçiler arasındaki zıtlık, çatışma ve böyle bir ortamda insanların mutluluğu arama çabalarının başarılı bir teknikle anlatıldığı ve metaforların oldukça sağlam olduğu film, adeta Chaplin’in şaheseri…

Chaplin’in “Smile” adlı muhteşem şarkıyı söylemesiyle, onun ilk sesli filmi olma özelliğini taşıyan başyapıt, izleyicilerin takdirini toplamıştır. Chaplin’in yönetmenliğini, yapımcılığını, senaristliğini ve başrolünü üstlendiği film, aynı zamanda “Şarlo” tiplemesinin son filmi olma özelliğini taşıyor.

Maden (1978) IMDb: 7.8

Kütahya/Tunçbilek’te çekilen film; kötü koşullarda çalışan, göçük altında kalan madencileri ve madencilerin haklarını arayan devrimcileri merkezine alıyor. Madencilere olan muamelelerini ört bas etmek için göz boyayan patronlar ve madencilerle muhatap olmayıp onları ciddiye almayan sendika ağalarının zalimliğini gözler önüne seren filmde; patronlar ve sendika ağalarıyla mücadele eden madenciler, “İşçiler Birleşin” sloganıyla biraraya geliyor.

Yavuz Özkan’ın yönetmenliğini yaptığı ve Yeşilçam’ın efsanelerinden Tarık Akan ve Cüneyt Arkın’ın başrolleri üstlendiği film, Altın Portakal Film Festivali’nde en iyi film ödülüne layık görülmüştür.

Maden
Maden
İşçi Sınıfı Cennete Gider (La Classe Operaia Va in Paradiso, 1971) IMDb: 7.7

Cenneti kadınlarla birlikte olmakta arayan fabrika işçisi Lulu, işçi sınıfı mücadelesine yabancılaşmış, makinelerin ritmine ayak uydurmayı tercih eden, lümpen bir tiptir. İşçi sendikalarını ve sosyalist öğrencileri yeren sözler söyleyerek onları aptal bulan Lulu, bir gün iş kazasıyla parmağını kaybeder ve işten atılır. Böylece o dalga geçtiği sendika ve öğrencilere başvurarak işçi sınıfı için mücadele etmeye, hakkını aramaya başlar. Film, işçi sınıfının politik mücadelesindeki kararsız ve pasif tutumunu, makineleşmeyi, kapitalizmi eleştiren, işçileri merkeze alan bir temaya sahiptir. Lulu karakteri, başta her ne kadar işçi sınıfının mücadelesinden kaçmaya çalışsa da, kendisi zor duruma düşünce tüm işçilerin hakkını aramak adına aktifleşmeye başlar.

Yönetmenliğini Elio Petri’nin yaptığı, başrolün Gian Maria Volonte tarafından canlandırıldığı 1971/İtalya yapımı film, Altın Küre Ödülü’nü kazanmıştır.

İşçi Sınıfı Cennete Gider
İşçi Sınıfı Cennete Gider
Karanlıkta Uyananlar (1964) IMDb: 7.6

1960 sonrası değişen ekonomik ve siyasal yapıyı sınıf mücadelesi üzerinden irdeleyen ve kapitalizm eleştirisi yapan filmde; babasının ölümünden sonra fabrikanın başına geçen Turgut’un, fabrikayı yabancı sermayeye kaptırması sonucu işçiler tarafından yapılan grev konu alınıyor. Önceden Turgut’la yakın arkadaş olan teknisyen Ekrem, ondan uzaklaşıp işçi sınıfının yanında yer alarak ait olduğu yeri bulur.

Yönetmenliğini Ertem Göreç’in yaptığı, senaryosunu Vedat Türkali’nin yazdığı filmde; oyuncu kadrosunda Fikret Hakan, Beklan Algan ve Ayla Algan bulunuyor. “Karanlıkta Uyananlar”, Türkiye’de ilk işçi-sendika-grev filmidir.

Karanlıkta Uyananlar
Karanlıkta Uyananlar
Germinal (1993) IMDb: 7.1

Etienne Lantier, Fransa’nın Voreux madenlerinde iş bulmasına yardımcı olan Maheu ile madencileri örgütleyerek sendika kurulmasına öncülük eder. Maden işçilerinin zorlu çalışma şartlarından yakınarak büyük bir grev ve isyan başlatan Etienne, bir yandan da maden sahiplerinin zulmüyle mücadele etmek zorunda kalır.

Emile Zola’nın aynı adlı romanından beyaz perdeye uyarlanan filmin yönetmen koltuğunda Claude Bern otururken; başrolleri Gerard Depardieu ve Miou-Miou paylaşmaktadır.

Germinal
Germinal

Yazar: Selin GÖKNAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.