Müslümanların en çok yaşadığı ülkeler ya da fiziğin Muhammed Salah’ı kim?

Müslümanların en çok yaşadığı ülkeler

Dünya’da Müslümanların en çok yaşadığı ülkeler Asya kıtasında yer alıyor. Bunların başında 200 milyondan fazla Müslümanın yaşadığı Endonezya geliyor. Endonezya yaklaşık 400 yıl Hollanda sömürgesi olarak kalmış ve II. Dünya savaşından hemen sonra bağımsızlığını kazanmış bir ülke. İsmail Hakkı Göksoy tarafından yazılan “Endonezya’da İslam ve Hollanda Sömürgeciliği” adlı kitapta ayrıntıları ile anlatıldığına göre Hollandalılar, Endonezya’nın kaynaklarını 400 yıla yakın bir süre ülkelerine taşımışlar.

Dünyadan en çok Müslümanın yaşadığı ülkeler
Dünyadan en çok Müslümanın yaşadığı ülkeler

Müslümanların ağırlıklı olarak yaşadığı birçok ülkede, ironik bir şekilde, Müslümanların hayati tehlikesi daha yüksek. Özellikle Avrupa ülkelerinde, ırkçılık ve ayrımcılık gibi sorunlarla yüzleşseler de, kendi ülkelerindeki diktatör yönetimlerin canlarına kastetmeye varan zulmünden emin oldukları acı bir gerçek. Sadece Suriye’den değil dünyanın birçok Müslüman ülkesinden kaçan ve mülteci durumunda olan 40 milyona yakın insan Avrupa ülkelerinde yaşıyor. Bunların dışında çok başka sebeplerle, özellikle II. Dünya Savaşı’ndan sonra çok sayıda Müslüman Avrupa ülkelerine göç etti.

Avrupa ülkeleri bugün hala birçok Müslüman için hedef durumunda. Sayı olarak dünya nüfusunun yaklaşık yüzde 25’i Müslüman olsa da, ileri teknoloji üreten, hukuk sistemi evrensel standartlarda gelişmiş, insanların birbirine ileri derecede güven duyduğu bir örnek Müslüman ülke göstermek mümkün değil. Öte yandan dünyada en çok silah ithalatı yapan ülkeler içinde Müslüman ülkeler başı çekiyor.

Bugün Avrupa’nın birçok ülkesinde yaklaşık 5 milyonu Türk olmak üzere çok sayıda Müslüman yaşamakta. Bunlar içinden biri de Premier Lig’de Liverpool takımında oynayan ve attığı gollerle rekorları alt üst eden Mısırlı futbolcu Muhammed Salah. Dünya onu seyrediyor ve umarız uzun süre de seyredecek. Muhammed Salah’ın futbolda yaptığı gibi dünyayı kendine hayran bırakacak Müslüman bilim adamları, nasıl çıkacak? Asıl soru bu.

Avrupa'da Müslümanların yaşadığı ülkeler
Avrupa’da Müslümanların yaşadığı ülkeler

Tıpkı bundan bin sene önceleri olduğu gibi, fizik, kimya ya da matematik gibi alanlarda dünyanın övgüyle söz edeceği işler yapan büyük bilim adamlarının Müslümanların arasından çıkması, her şeyden önce, demokratik hukuk devleti standartlarının geliştirilmesi ve insan hürriyetini esas alan bir eğitim sistemi ile mümkün… Fiziğin ya da kimyanın Muhammed Salah’ını çıkarmak için yapacak çok şey var şüphesiz; fakat örnekler gösteriyor ki, güçlü bir eğitim sistemi ve hukuk sistemi olmadan, büyük bilim insanları yetiştirmek ve katma değeri yüksek olan ürünlerin üretilmesi mümkün olmuyor.

 

academilist.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.