FİFA’nın kuruluş öyküsü

21 Mayıs 1904 tarihinde Paris’te Fransa, Belçika, Danimarka, İspanya, Hollanda, İsveç ve İsviçre temsilcilerinin katıldıkları toplantılar sonrasında FI­FA (Federation of International Football Associations: Uluslararası Futbol Federasyonu) kurulur.

FIFA, bu tarihten itibaren, dünyadaki tüm futbol etkinliklerini ve kurallarının belirleyen bir  kurum haline gelir. FIFA, hemen hemen her sene bazı kural değişikliklerine gitse de, oyun, özünde İngilizlerin kurallarını temel alır ve süreç içerisinde üzerinde pek az değişiklik yapılır. FIFA’nın kuruluş aşamasına İngiltere ve İtalya gibi futbolda öncü sayılacak ülkelerin katılmaması son derece ilginçtir; fakat süreç içerisinde diğer ülkeler gibi İngiltere ve İtalya da FIFA’ya girmiştir.

Hatta ilk başkan Fransız Robert Guderin’in in ardından, başkanlığı bir İngiliz olan Daniel Burley Woolfall devralır ve görev yaptığı 12 yıl boyunca, İngiltere ile FIFA’nın arasında var olan iktidar çekişmesine son verir. Woolfall aynı zamanda FIFA’nın evrenselleşmesi adına önemli adımlar atar. FIFA’nın kuruluş bildirgesinde FIFA’nın dört temel amacı ve misyonu şöyle belirlenmiştir:

  • Futbolun olabilecek maksimum şekilde ilerlemesine katkıda bulunmak.
  • FIFA’ya üye ülkeler arasındaki dostluk ilişkilerini ve uluslar arası ilişkileri spor organizasyonlarıyla geliştirmek
  • Futbolun tüm birimlerini kontrol altında tutarak zararlı politik oluşumların (milliyetçi, dinsel ve politik) oyunun misyonu ve ruhuna zarar vermesini engellemek
  • Üye ülkelerin arasındaki işbirliği geliştirirken tüm ülkelere aynı mesafede durarak ortak kararların alınmasını sağlamak.

Kaynak: M. Bilal Arık, “Top Ekranda” (Futbol ve Televizyon Arasındaki Vazgeçilmez İlişki) , Salyangoz Yayınları, İstanbul, 2004

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.