Kendinize bir iyilik yapın; Cemil Meriç okuyun!

1916 yılında doğan Cemil Meriç, erken yaştan itibaren görme sorunu yaşamasına rağmen, hayatı okumak ve yazmak olarak gören değerli bir yazardı. 1955’te gözlerini tamamen kaybettiğinde, daha 39 yaşındaydı ve tercümeleri dışında bir kitabı da yoktu. Gözleri görmediği halde, başta kızı ve yardımcıları sayesinde, çok önemli eserler kaleme aldı. Saint Simon, Bir Dünyanın Eşiğinde, Bu Ülke, Umrandan Uygarlığa, Mağaradakiler, Kültürden İrfana, Kırkambar 1 ve 2, Jurnal 1 ve 2… Ve mutlaka bütün tercümeleri… Bu eseler niçin okunmalı sorusuna cevap olabilecekleri sıraladık:

 

1. Cemil Meriç’in kitaplarında kendinizi bir bilgi denizinde bulursunuz. Cemil Meriç’in bütün eserlerini okuyan bir insanın düşünce tarihi, sosyoloji, edebiyat, felsefe gibi alanlarda önemli bir bilgi birikimine sahip olmaması imkânsızdır.

Bu Ülke
Bu Ülke

2. Cemil Meriç’in kitaplarını okuyan bir insan, başka iyi kitaplara da yönelir. Çünkü o Ahmet Hamdi Tanpınar’ın değerini iyi bilen, Yahya Kemal’e hakkını teslim eden, Viktor Hugo, Dostoyevski, Balzac gibi önemli yazarlar hakkında güçlü metinler ortaya koyan bir yazardır.

3. Cemil Meriç okuyan bir insanın, Türkçe’nin ne kadar güçlü bir dil olduğunu anlamaması imkânsızdır. Bir metni bazen yedi sekiz defa tekrar tekrar yazarak, dil konusunda bir kuyumcu titizliği ile gösterdiği hassasiyet, her türlü takdire layıktır. Bir yazarın ifadesiyle o, “Türk nesrinin şairidir.”

Genç Cemil Meriç ve arkadaşları
Genç Cemil Meriç ve arkadaşları

4. Cemil Meriç okuyan bir insan, Türkiye’de ve dünyada sosyoloji alanında eser veren birçok önemli düşünür hakkında önemli metinler okuma imkânına sahip olacaktır. Saint Simon’dan Auguste Comte’a, İbn Haldun’dan Ziya Gökalp’a, Karla Marx’tan Karl Manheimm’a kadar birçok önemli sosyolog hakkında yazdığı metinler, sosyoloji alanında okuma yapanlar için giranbahadır.

5. Cemil Meriç okuyan bir insanın Hint dünyasına, kültürüne medeniyetine, aşina olmanın ötesinde bir ilgi duymaması imkânsızdır. Çünkü onun “Bir Dünyanın Eşiğinde” adlı eseri, gözleri görmeyen bir yazarın inanılmaz bir emekle ortaya koyduğu gerçek bir şaheserdir.

6. Necip Fazıl, onun hakkında şunları söyler: “Allah’ın, iç gözü daha iyi görsün diye dış gözünü kapattığı sahici münevver Cemil Meriç…”

7. Kızı Ümit Meriç, onun okuma aşkını şöyle anlatıyor: “Okuduğumuz zaman körlüğünü tamamen unuturdu. Bu yüzden herhangi bir şeye sinirlendiği zaman ‘Babacığım, biraz okuyalım’ derdik. Sinir ilacı gibi 2 sayfada öfkesini unuturdu.” Ümit Meriç

8. Cemil Meriç’in kendisi hakkında söylediği sözlerden biri: “Kimi başında taçla doğar, kimi elinde kılıçla: ben kalemle doğmuşum.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.