Boyutlarının büyüklüğü ile göz kamaştıran ünlü yağlıboya tablolar

Sanatçıların, özellikle ünlü ressamların ortaya koyduğu eserler, genellikle sanatçının stili, kullandığı teknikler ve içeriği gibi özellikleri ile tanınırlar. Her ne kadar resimlerin boyutları bir bilgi olarak verilse de bununla ilgili gerçek farkındalığa  ancak tablo ile karşı karşıya gelince sahip olabiliriz. Tablo, gerçek etkisini de ona bakan üzerindeki anlamı ile hissettirir.

Picasso / Guernica

1937 yılında Pablo Picasso tarafından yapılan “Guernica” tablosu bir savaş trajedisini ve bunun masum insanlara olan etkisini anlatmaktadır. Picasso gri tonlarındaki Guernica’yı İspanya İç Savaşı sırasında Alman Nazi savaş uçakları İspanya’nın Guernica kasabasını bombalamasına bir tepki olarak yapmıştır. Tablo modern toplumlardaki savaşın yıkıcılığını gösteren bir sembol haline gelmiştir. Bu tablo 7.8 metre ene ve 3.5 metre yüksekliğe sahiptir.

 

Rembrandt  / The Night Watch

1962 yılında Rembrandt van Rijn tarafından yapılan “The Night Watch” tablosu Yüzbaşı Frans Banning Cocq ve yardımcısı Willem van Ruytenburch’un yönlendirişiyle ilerleyen şehir muhafızlarının devriyesini anlatmaktadır. Resmin orijinal adı “The Company of Frans Banning Cocq and Willem van Ruytenburch” dur. Koyu arka planın gece hissini uyandırmasından dolayı resme “Gece Devriyesi” takma ismi verilmiştir. Bu durumun üst üste yapılan vernikten kaynaklandığı daha sonra anlaşılmıştır. Tabloyu Hollanda’nın altın çağında yaşayan diğer ressamların tablolarından ayıran ışık ve gölge kullanımının yanı sıra; kişilerin hareket halinde olmasından -farklı yöne bakıp, farklı şeylerle uğraşması-kaynaklanmaktadır.  Bu durum tablonun o dönemin geleneksel resimlerinden farklılaşmasına neden olmuştur. Bu tablo 4.37 metre ene ve 3.63 metre yüksekliğe sahiptir.

Tintoretto / Il Paradiso

1588-1592 yılları arasında Tintoretto ve oğlu Domenico tarafından Venedik San Marco Katedrali yanında bulunan Doge Sarayı içindeki tablodur.  Hasarlı bir resmin yerini alması için açılan yarışmaya katılmış ve seçilmiştir. Bu anıtsal çalışmada cennetin bir tasviri yapılmış ve hiyerarşik olarak melekler, Adem, Havva, peygamberler, Bakire Meryem, İsa, on iki havari, papalar, piskoposlar ve birçok diğer bilinen kahramanlar resmedilmiştir. Bölümler halinde tasarlanmıştır. Bu tablo 22 metre ene ve 7 metre yüksekliğe sahiptir.

 

Monet / Water Lilies

Nilüferler, Claude Oscar Monet’in hayatının son 30 yılı boyunca sanatsal üretiminin ana odağı olmuştur. Yaklaşık 250 yağlıboya nilüfer tablosu üretmiştir. Bu tablolar farklı boyutlardaki tuvaller kullanılarak yapılmıştır. Yan yana konduğunda setin uzunluğu 100 metreyi geçmektedir. Sanatçı böylece ufuksuz sonsuz bir kıyı yanılsaması yaratmak istemiştir.  Resimler tüm dünyada farklı müzelerde sergilenmektedir. New York Modern Sanat Müzesi’nde (MoMA) sergilenmekte olan Reflections of Clouds on the Water-Lily Pond ismindeki 3 parça resmin toplam uzunluğu 13 m ve yüksekliği 2 metredir.

 

Hendrik Willem Mesdag / Panorama Mesdag

Hendrik Willem Mesdag Lahey Okulu’nun en önemli ressamlarından biridir. Lahey’deki (Hollanda) ‘Panorama Mesdag’, dünyadaki en eski 19. yüzyıl panoramasıdır. İzleyiciye balıkçı köyü Scheveningen’in deniz ve tepelerinin 360 derecelik tarihi görünümünü sunar. Bu silindirik resim 14 metre yüksekliğinde ve 120 metre çapındadır.

 

Yaralanılan kaynak: https://www.catawiki.com/stories/4777-from-picasso-to-monet-top-5-most-famous-large-paintings

Boyutlarının büyüklüğü ile göz kamaştıran ünlü yağlıboya tablolar” için bir yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.