BİMER iftirasına yargıdan tokat gibi karar

Türkiye dünyada insanların birbirine en az güvendiği ülkelerden birisi. Bu durumun şüphesiz kendine özgü sebepleri var. Bu topraklarda birbirinin umudu olması gereken insanların birbirlerinin hayatlarını karartmak için alçakça iftiralara başvurması, sıradan bir durum haline geldi. Bu duruma çanak tutan bürokratların varlığı ise ayrıca düşündürücü ve üzerinde titizlikle durulması gereken bir konu.

Cumhuriyet Gazetesi’nden Yusuf Özkan’ın haberine göre  BİMER üzerinden attığı iftiralarla rakibinin işlerini ve sağlığını bozan zanlı, 10 ay hapis cezasına çarptırıldı. İzmir Konak’ta Hatay semtindeki güzellik salonu sahibi İ.O adlı bir kişi, ustalık belgesi bulunmadığı, sigortasız işçi çalıştırdığı gibi savlarla eskiden ortak olduğu rakip güzellik salonu sahibi B.B’yi BİMER’e şikâyet etti. Ayrıca sahte isimle Konak Belediyesi’ne de başvurdu. Yapılan denetimlerde, yasal olmayan herhangi bir işleme rastlanmadı. İşyerinde doktor bulundurulmadığı, lazer epilasyon, mezoterapi, leke tedavisi gibi deri altı işlemler yapıldığı, ustalık belgesi bulunmadığı şeklindeki iddiaların da geçersiz olduğu ortaya çıktı.

Ruh sağlığını bozdu

Kendisine iftira atıldığını savunan B.B ise, denetimlerin çalışma özgürlüğünü kısıtladığını, müşterilerini rahatsız ettiğini ve ruh sağlığının bozulduğunu belirterek, İzmir 9. Asliye Ceza Mahkemesi’ne başvurdu. Mahkeme, İ.O.’ya 10 ay hapis cezası verdi. Ayrıca hükmün geri bırakılmasını da kararlaştırdı. B.B’nin avukatı, kararın BİMER’in haksız ve gereksiz kullanımına emsal oluşturacak nitelikte olduğunu belirterek, “Anayasa’da garanti altına alınmış çalışma özgürlüğünü BİMER’i aracı yaparak tehdit edenler, bu kararla birlikte bir kez daha düşünmeli” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.