Büyük bilim insanlarını konu alan çok önemli filmler

Büyük bilim insanlarını konu alan çok önemli filmler

İcatlarıyla ve düşünceleriyle tarihin akışını değiştiren bilim insanların biyografilerini ele alan filmler, izleyicilerin genel kültürünü arttırdığı gibi, onlara ilham kaynağı da olmaktadır Sinemanın görsel ve işitsel yapısı, bu tarz ağır konuların bile, akıcı bir anlatımla hafızalarda kalıcı olmasına ve ufkun kapılarının aralanmasına neden olur. Ufkunuzun gelişmesine yardımcı olmak için dehaları konu alan çok önemli filmden bir seçki hazırladık.

 

1- Temple Grandin (2010) – IMDb: 8,3

Otistik bir birey olan Temple, ailesi ve doktorlar tarafından yanlış yöntemlerle yönlendirilmektedir. Odaklanma problemi yaşaması, uyarılara az tepki vermesi, insanlara sarılmaktan hoşlanmaması ve kendi etrafında dönmesi gibi etkenlerle ona otizm tanısı koyulmuştur ama; o zamanlar doktorların bilgisizliğiyle akıl hastanesine bile yatırılmak istenir. Ancak; ailesi onu yatılı okula gönderir. Okulda arkadaşlarıyla iletişimi zayıf olan Temple’ın onu anladığını düşündüğü ve hayran olduğu bir öğretmeni vardır. Bu öğretmen, Temple’a inanarak gelişmesine yardımcı olur. Zeki bir kız olan Temple, teyzesinin hayvan çiftliğindeki hırçın hayvanları sakinleştirmek için sıkıştırma mekanizmalı bir alet icat eder ve bu aletin hem hayvanlar hem de kendi üzerinde işe yaradığını fark eder. Hayvanlara karşı sempatisi olan Temple, üniversitede yaptığı çalışmalarla ve geliştirdiği mekanizmalarla hayvanların daha sakin bir yapıya bürünmelerini sağlar. Bu çalışmaları yaparken de otizmin ona kazandırdığı özelliklerden yararlanır. Projelerin bitmiş halini kafasında canlandırır ve bu yöntemle hata payını en aza indirger.

Filmin ana teması; otistik bireylerin erken tanı sayesinde normal bir hayat yaşayabileceğidir. Temple Grandin ise bunun bariz bir örneğidir.

Filmin yönetmenlik koltuğunda Mick Jackson otururken, başrolde Claire Danes bulunuyor.

Temple Grandin
Temple Grandin
2- The Imitation Game / Enigma (Yapay Oyun, 2014) – IMDb: 8,1

2. Dünya Savaşı sırasında Nazi Almanya’sı, rakiplerini zorlayarak çok çetin bir mücadele vermektedir. Nazilerin geliştirdiği ve gizli yazışmalarla çok sayıda insanın ölümüne sebep olan Enigma şifreleme sistemini bir türlü çözemeyen İngiltere istihbaratı, son çare olarak Deniz Kuvvetleri Komutanlığı çatısı altında, ülkenin en parlak beyinlerini toplar. Bunlardan biri olan genç dahi Alan Turing, yöntemleriyle farkını ortaya koyar. 2. Dünya Savaşı’nın kaderini belirleyen bu bilgisayar dehası, bütün dengeleri alt üst edecektir.

Yönetmenliğini Morten Tyldum’un yaptığı filmde, ünlü İngiliz matematikçisini usta oyuncu Benedict Cumberbatch canlandırıyor.

The Imitation Game
The Imitation Game
3- E=mc² / Einstein’s Big Idea (Einstein’ın Büyük Fikri, 2005) – IMDb: 7,8

Ünlü fizikçi Albert Einstein’ın hayatını ve E=mc² formülünü konu alan belgesel, hepimizin duyduğu ama anlamını pek bilmediği bu formülü odağına alıyor. Enerji, madde ve ışık arasındaki bağı ortaya koyan bu formül, evrenin dokusuna işleyen gizli bir formülü ortaya çıkarmıştır. Belgesel; Einstein’ın E=mc² formülünü bulurken nasıl düşündüğünü, matematiksel işlemleri ve kütle ile ışık arasındaki ilişkinin tarihsel anlatımını ele almaktadır.

Belgeselde Albert Einstein’ı Aidan McArdle canlandırırken, yönetmenliği Gary Johnstone yapmaktadır.

Einstein’s Big Idea
Einstein’s Big Idea
4- The Theory of Everything (Her Şeyin Teorisi, 2014) – IMDb: 7,7

Geçtiğimiz günlerde kaybettiğimiz ünlü fizikçi ve teorisyen Stephen Hawking’i odağına alan film, Hawking’in Cambridge Üniversitesi’nden itibaren olan hayatını, bilimsel çalışmalarını ve eşi Jane Wilde ile olan ilişkisini konu ediniyor. Hawking’in 21 yaşında yakalandığı ALS hastalığına rağmen eşiyle uzun yıllar evli kalışını, çalışmalarını sürdürmesini, kara deliklerle ilgili teorilerini ve bu azmiyle dünyanın en ünlü bilim insanı haline gelmesini gözler önüne seren film, izleyicilere de ilham kaynağı oluyor.

Filmin yönetmenliğini James Marsh üstlenirken; oyuncu kadrosunda Eddie Redmayne, Felicity Jones ve Emily Watson bulunuyor.

The Theory of Everything
The Theory of Everything
5- Hannah Arendt (2012) – IMDb: 7.1

1961 yılında, çağın ünlü politika filozoflarından Hannah Arendt, The New Yorker adına Adolf Eichmann davasını izlemek üzere İsrail’e gönderilir. Davada, Yahudi Sorunu ve Antisemitizm ile ilgili görüşleri nedeniyle tepki çeken Hannah Arendt; Yahudi sorununu; Yahudi liderlerinin soykırım sırasında, Nazilerle işbirliği yapmalarıyla ilişkilendirir. Arendt, görüşlerini şöyle nitelendirir: “Yahudi halkı gerçekten örgütlenmemiş ve lidersiz olsaydı, dört bir yanda kaos ve sefalet kol gezerdi ama kurbanların yarısı kurtulabilirdi”. Arendt, bu görüşleriyle Yahudilerden nefret eden Yahudi ilan edilerek türlü tepki ve saldırılara maruz kalır.

20. yüzyılın en ünlü kadın filozoflarından Hannah Arendt, Eichmann Davası’nı izledikten sonra ‘’Kötülüğün Sıradanlığı’’ kavramını ortaya atmasıyla, felsefe, devlet, iktidar, şiddet, şiddetin kaynağı, ideoloji gibi kavramlar üzerinden yaptığı açıklamalarla ve ünlü filozof Martin Heidegger ile yaşadığı aşkla filmin odağında olur.

Filmin yönetmenliğini, feminizm konularını ele almasıyla tanınan Margarette von Trotta yaparken, başrolde Barbara Sukowa bulunuyor.

Hannah Arendt
Hannah Arendt

Yazar: Selin GÖKNAR

 

academilist.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.