Amerikalılar aşk evliliği yapıyor: Amerika’da evlilik sebepleri

2013 yılında Pew Araştırma Merkezi tarafından yapılan çalışmanın sonuçlarına göre evliliğin tercih edilmesindeki en önemli sebeplerden ilki aşk olmuştur (Tablo 1).

Ayrıca evliliğin ömür boyu sürecek bir bağlılık/taahhüt olduğu anlamına gelmesi (%81), arkadaşlık (%76), çocuk sahibi olma (%49), birlikteliğin dini bir törenle tanınması (%30), finansal istikrarın güçlenmesi (%28) ve evliliğin tanıdığı yasal hak ve menfaatlerin olması ve kullanılması (%23) evlenmenin nedenleri arasında gösterilmiştir.

Tablo 1: Amerika’da Evliliğin Sebepleri
Amerika’da Evliliğin Sebepleri
Amerika’da Evliliğin Sebepleri

Ancak, Merkez tarafından yapılan 2017 anketine göre, kadınların %71’i erkeklerin aileyi finansal olarak iyi bir şekilde destekleyebilmesinin evlilik için çok önemli olduğunu söylerken; erkeklerin sadece %32’si aynı durumun bir kadın için geçerli olduğunu belirtmiştir.

2015 yılında yapılan araştırma sonuçlarına göre katılımcılar evliliğin devamı ve başarılı bir evlilik için ortak ilgi alanlarının olması (%64) ve tatmin edici bir cinsel yaşam (%61) ve ev işlerinin paylaşımının çok önemli olduğunu belirtmiştir.

Kaynak:

https://www.weforum.org/agenda/2018/02/8-facts-about-love-and-marriage-in-america

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.