7.465.665.000 olduk! Dünya nüfusu nereye gidiyor?

Dünya nüfusu 7 buçuk milyara dayandı. 2018 itibariyle açıklanan sayılara göre özellikle iki ülkede, Çin ve Hindistan’da yaşayan insan sayısı, neredeyse dünya nüfusunun yarısını oluşturuyor.

Kilometrekareye bir insanın düştüğü çağlardan günümüze kadar bu duruma nasıl gelindi sorusunun çok sayıda cevabı var. Carlo Cipolla’nın “Dünya Nüfusunun İktisat Tarihi” adlı kitabı, bu konuda çok önemli bilgiler içeriyor. Cipolla’ya göre,

Milattan önce on binli yıllarda insanlık tarihindeki en önemli anlardan biri olan tarıma geçişle beraber nüfus alanında bir devrim yaşanmıştır.

Demografik devrim bir nüfus yapısından diğerine geçiş anlamına gelmektedir. Sosyal yapıdaki değişimler demografik olarak da devrime yol açmıştır.

-Daha iyi beslenme,

-Hastalıklara karşı aşıların ve antibiyotiklerin keşfi,

-Sağlık hizmetlerindeki iyileşmeler

Ölümler, özellikle de bebek ölümlerini hızla düşürmüştür.

18. yüzyılda dünyada 800 milyon kişi yaşarken, 1890’da bu sayı 1,5 milyarı aştı. 1987’de, yani yaklaşık yüzyıl sonra dünyada yaşayan insan sayısı 5 milyarı geçti.

Ekim 2011’de dünya nüfusunun 7 milyara ulaştığı ilan edildi.

Yıl 2018: dünya nüfusu 7.465.665.000 (www.census.gov)

Türkiye’nin 19. sırada yer aldığı listede, Çin birinci, Hindistan ikinci, ABD üçüncü, Endonezya dördüncü, Brezilya beşinci sırada yer alıyor.

Bertrand Russell’ın dediği gibi, “Dünya artık, sadece astronomi bilgini için değil, sokaktaki adam için de tek bir bütün haline gelmiştir.”

Birleşmiş Milletler, İktisadi ve Sosyal İşler Şubesi’nin belirttiğine göre, bu artış hızı böyle devam ettiği sürece, 600 yıl sonra, yeryüzünde adam başına 1 metre kare yer düşecektir.

 

Kaynaklar:

https://www.census.gov/ (Bu siteden an an dünya nüfus artış hızını takip edebilirsiniz.)

Görsel için: https://www.census.gov/popclock/world

http://www.worldometers.info/world-population/population-by-country/

Carlo Cipolla, “Dünya Nüfusunun İktisat Tarihi”, Çev. Mehmet Sırrı Zengin, Ötüken Yayıncılık, İstanbul, 2012.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.