2018 Mart ayında 25 kadın öldürüldü

Kadın cinayetlerini durdurmak ve kadınların şiddetten korunmasını sağlamak için çalışan, başta yaşam hakkı olmak üzere her tür kadın hakkı ihlaline karşı mücadele eden Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu’nun 2018 Mart ayı raporuna göre Mart ayında 25 kadın öldürüldü. Raporda, daha önceki aylara göre daha az sayıda kadının öldürülmesi, 8 Mart dünya kadınlar günü ile birlikte, kadına yönelik şiddet konusunda yapılan çalışmalar olarak gösteriliyor.

Mart ayında 25 kadın öldürüldü

Toplumun bu konuda daha duyarlı hale gelmesi, özellikle sivil alanda yapılan çalışmaları daha önemli hale getiriyor. Rapora göre  tüm tarafların kadına yönelik şiddete dair olumlu açıklama ve çalışmaları, kadınlar gerek meclislerde gerek meydanlarda bir araya gelmesi sonucu kadın cinayetinde önceki aylara göre düşüş yaşandı, 25 kadın erkekler tarafından öldürüldü.

Ankara’da İlknur Çelik, cezaevinden izinli çıkıp yanına gelen ve evli olduğu Feyzi Çelik tarafından kesici aletle 4 yaşındaki kızlarının gözü önünde öldürüldü. Bu ay içerisinden kadın cinayetinin en çok işlendiği iller: İstanbul’da 6, Antalya’da 3, Ankara’da 2.

Çocuk istismarı devam ediyor

Çocuk istismarına dair basına yansıyan haberlerden sadece 269 çocuğun bu suça maruz kaldığına ulaşıldı. Ancak gerçek rakamların bundan çok daha fazla olduğunu biliyoruz.

Edirne İl Genel Meclisi Kadınları ve Kız Çocuklarını Koruma Komisyonu tarafından hazırlanan rapora göre 2017 yılında sadece Edirne’de 186 çocuğun hamile olduğu tespit edildi. 2017 yılında sadece İstanbul’daki bir hastanede 15 yaş altında 115 çocuğun hamile kaydı olduğunun ortaya çıkması da gündem olmuştu. Konuya ilişkin rakamlar kadınlar tarafından ortaya çıkarılırken, yeterli denetimin yapılmaması bu suçun üstünün örtülmesine yol açıyor.

Kayseri’de 17 erkek çocuğa gittikleri özel okuldaki basketbol takımına koçluk yapan öğretmenin istismar uyguladığı ortaya çıktı.

Diyarbakır’da din kültürü öğretmenliği yapan şahıs 5 kız öğrenciye istismarda bulunduğu gerekçesiyle tutuklandı.

Aydın’da 33 yaşındaki G.K. evli olduğu M.K. ile girdiği cinsel ilişkiyi video kaydına çektikten sonra zorla 10 yaşındaki kızları N.K’ye izletti. Çocuk, öğretmenine durumu anlatınca istismar ortaya çıktı.

Cinsel şiddet devam ediyor

Basından aldığımız bilgilere göre, 2018 mart ayında 28 kadına cinsel şiddet uygulandı.

Kadınların 15’i tanımadığı erkek tarafından şiddete uğrarken, 4’ü akrabası, 1’i eskiden birlikte olduğu erkek, 1’i patronu ve 1’i öğretmeni tarafından şiddete maruz kaldı.

İstanbul’da çalıştığı inşaat firmasında 58 yaşındaki ustabaşı O.Ş. tarafından tacize uğradığını açıklayan 25 yaşındaki mühendis İ.A, taciz eden erkek ile birlikte işten çıkarıldı.

Kocaeli’de kendilerini polis olarak tanıtan 4 erkek, Azerbaycan vatandaşı R.İ ve Kırgızistan vatandaşı N.M’yi kaçırıp cinsel saldırıda bulundu. 

İstanbul’da 17 yaşındaki D.Y babası tarafından 8 yaşından beri istismara uğradığını açıklayarak şikayette bulundu, 42 yaşındaki sanık M.Y. gözaltına alındı.

Kadın cinayetlerinde şüpheli ölümler arttı

Bu işlenen kadın cinayetlerinin 11’i şüpheli ölüm iken, kadınların 8’i ise kendi hayatlarına dair karar verdikleri için öldürüldü, 4’ünün ölüm sebebi tespit edilemedi.

Öldürülen kadınların %28’i 36-65 yaş arasındayken, %24’ü 19-24 yaş arasındaydı.

Bu ayki kadın cinayetlerinde faillerin %44’ü tespit edilemezken, kadınlar yine yakınları tarafından öldürülmeye devam etti. %24 tanıdık erkekler tarafından öldürülürken, kadınların %20’sinin hayatına evli olduğu erkek tarafından son verildi.

Gaziantep’te 4 Mart’ta kaybolan 28 yaşındaki Gül Ayalp günler sonra ateşli silahla öldürülmüş halde bulundu. Evli olduğu ve evliliği boyunca şiddet gördüğü Kemal Ayalp’in aracında deliller bulunması sonucu sanık tutuklandı.

Malatya’da 21 yaşındaki Kübra Fırat boşanmak istediği için, evli olduğu Hakan Fırat tarafından kullanılan ruhsatsız ateşli silahla öldürüldü.

Kaynak

academilist.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.